Kur'an'da kadın kıssaları (Hz. Musa kıssasında kadın)
Women stories in the holy Quar'an (women in the story of moses)
- Tez No: 172736
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Söylemez, Hülya, Kurân'da Kadın Kıssaları (Hz. Mûsâ Kıssası'nda Kadın), Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. A. Nedim Serinsu, 106 s. Kur'ân-ı Kerîm' de dini esaslar, emir ve yasaklar, insanlara verilmek istenen mesajlar ifade edilirken önemli ölçüde kıssalara yer verilmiştir. Kıssalarda geçmişte yaşamış insanların yaşadıkları olaylar anlatılarak, bu hususların daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. İnsanların güzel ve kötü akıbetleri, iyilik ve kötülüklerine yer verilerek muhatapları düşünüp ibret almaya, hayırlı ve güzel işlere yönetip çirkinliklerden uzak durmaya davet edilmiştir. Çalışmamızda bu kıssalardan“Hz, Mûsâ Kıssası ”incelenmiş, kıssadaki kadın ile ilgili anlatımlardan yola çıkılarak, Kur 'ân 'da kadının yeri ve önemi, kadın-erkek ilişkileri, kadının eş ve anne olarak rolü, aile ve toplumdaki konumu ve kadınlara yönelik verilen mesajlar ele alınmıştır. Kıssada, Hz. Mûsâ (a.s.)'nm doğumu, Firavun'un yeni doğan erkek çocukları öldürtmesi, annesinin Hz. Mûsâ (a.s.)'yı koruması, onu Nil'e bırakması, Firavun'un adamları tarafından bulunması, isminin verilmesi, Firavun'un karısı Âsiye'nin onu evlat edinmesi, tekrar annesine döndürülmesi, bir Kıptî'yi öldürmesi, Medyen'e gitmesi, orada karşılaştığı iki kıza yardım etmesi, babalarına hizmet etmesi karşılığında o kızlardan biri ile evlenmesi ve ailesiyle birlikte Mısır'a dönerken kendisine peygamberlik vahyinin gelmesianlatılmıştır, âyetler ve müfessirlerin yorumları çerçevesinde kıssada kadının ele alınışı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmada, iyi ahlaklı insanların örnek olarak gösterildiği, ahlâk, sadakat ve tevekkülün kadının taşıması gereken önemli değerler olduğu, aile bağlarına vurgu yapıldığı, kadının aile içinde önemli ve saygın bir yeri olduğu, o dönemde de çalıştığı, söz hakkının olduğu, mehrin (para veya altın dışında) farklı şekillerde de yerine getirilebileceği, zort şartlara karşı sabırla dayanmak ve tevekkül etmek gerektiği, yanlış yolda olan insanların cehennemden kurtulamayacağı gibi mesajların sunulduğu sonucuna varılmıştır. 104
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Söylemez, Hülya, Women Stories in the Holy Our 'ân (Women in the Story of Moses), Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. A. Nedim Serinsu, 106p. In the Holy Qur'an; stories are used significantly in order to declare religious fundaments, orders and prohibitions, and messages which are aimed to be given to the mankind. These matters are comprehended better by narrating the events in the stories that were experienced by the people who lived in the past The people addressed are invited to avoid iniquity and to go towards beneficial issues in terms of taking these stories as a warning by mentioning good and bad ends, good and ill deeds of people. In our study; one of these stories,“Story of Moses”is analysed The significance and position of woman in Qur'an, man and woman relations, position of woman in the family and society as a wife and a mother, and also messages to woman in general are evaluated by considering the expressions about woman in the story. In the framework of verses of Qur'an and explanations of interpretors, the position of woman in the story was tried to be evaluated In the story it's told that all male sons born to his Israelite subjects were being killed by Phaorah when Moses was born, his mother was inspired to suckle and cast him into the river Nile, later on he was found by the soldiers of Phaorah and named as“Moses”and adopted as a son by Phaorah's wife(Asiyah). Then he was restored to his own mother in the palace. When he reached his full age he killed his enemy (Copt), and traveled to Midian where he met two maidens to whom he helped to water the flocks then married one of those in return of his service to their father for 8 or 10 years. During his travel to Egypt with his housefolk the first revelation came and he became a prophet In this study it is found out that the story emphasizes family relations whereas it gives some very important messages as follows:. Moral, loyalty and trust in God are important merits for women,,. Woman had a significant and respectful position besides the right to make a decision in the family and also worked out of home in that age,. Dower -the money that the groom has to give to the bride as an insurance during/after their marriage- can be paid in different ways besides cash and gold,. Man should be patient and trust in God but shouldn 't give in when in trouble,. Man should take lessons from the incidents and follow good people's way,. People in the wrong way will never be able to escape from HelL -106