Rusya Federasyonu'nda Yeltsin ve Putin dönemlerinde izlenen dış politikaların NATO ile ilişkiler düzleminde karşılaştırılması
The comparison of the foreign policies traced in Yeltsin's and Putin's eras in Russian Federation upon the relationships with NATO
- Tez No: 172739
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı Rus dış politika çizgisi açısından NATO-Rusya ilişkilerinin önemini göstermek ve bu ilişkilerin seyrinin dış politikaya etkilerini incelemektir. Araştırma aynı zamanda Rus dış politikasının 1990 ve 2000'li yıllar açsısından farklılık ve süreklilik gösteren noktalarını, NATO-Rusya ilişkileri üzerinden belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede araştırma Rusya Federasyonu'nun SSCB'nin dağılmasından sonra yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasal boyutlu yapısal sorunları incelemekle başlamaktadır. Bu zorlu değişim sürecinde, özellikle dış politika yapım sürecini etkileyen politik aktörlerin mücadelesi araştırılmaktadır. Araştırmada Rus dış politikasının oluşturulmasına ilişkin teorik ve pratik tartışmalara örneklerle birlikte geniş yer verilmektedir. Buna ilaveten Batı'nın Rus dış politikasına ilişkin tutumu ve yansımaları geniş biçimde tartışılmıştır. 21. Yüzyılın başlarından itibaren Rusya'nın yaşadığı dönüşüm süreci açıklanarak dış politikaya etkileri açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada uluslararası siyasal, güvenlik ve ekonomik gelişmeleri Rusya'nın ulusal güç unsurları ile birlikte ele alınarak, çok boyutlu bir temelde yürüyen dış politikanın analizi yapılmıştır. Bu konular yanında Rus dış politikasında gerekli ve kaçınılmaz olan Batı ile ilişkiler geniş biçimde tartışma konusu yapılmıştır. Rusya'da Batı'yı algılamada önemli bir dış faktör olan NATO'nun dış politikaya etkilerine geniş yer verilmiştir. Dış politikanın Başkanlık dönemleri açısından kıyaslamak bir analizi, bu sürecin belirleyici bir konusu olarak NATO- Rusya ilişkilerinin incelenmesi ile yapılmaya çalışılmıştır. Bunların yanında Rusya'nın NATO ile girdiği ilişkinin arkasında yatan nedenler ve işbirliğinin temelim oluşturarak ve ikili ilişkileri düzenleyen belgeler araştırma konusu olmuştur. Bütün bu incelemeler sonucunda Rus dış politikasının anlaşılmasında NATO'nun hem iç ve dış faktör olarak önemli bir yere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca NATO-Rusya ilişkilerinin Rus dış politikasının karakterini yansıtmada pratik bir zemin oluşturduğu görülmüştür. 150
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the effects of NATO-Russia relations to Russian foreign policy and to clarify the importance of these relations for the direction of foreign policy. Besides this aim, the study aims to determine the difference and permanent points of Russian foreign policy between 1990s and 2000s over NATO-Russia relations. In this context, the study starts to analyse the structural problems with economical, social and political aspects of Russian Federation encountered after the collapse of USSR. In this difficulty changing process, especially the decision making process of foreign policy that is affected by the struggle of political actors is examined. The study also pays much more attention to theoretical and practical aspects of this process with examples. Analysing the transformation process of Russian Federation from the beginning of 21st century and clarfying the effects of this transformation to foreign policy line are tried to make visible. Also, the study makes an analyse of foreign policy in a multi-dimensional foundation with both international political, security and economical dynamics and the components of national power of Russia.As well as these matters, the relations with Western world in Russian Foreign policy which is essential and unavoidable is broadly discussed. The meaning of NATO, which is an important factor for the perception of West in Russia and its relations with Russia, is become a main point of the study. Examining NATO-Russia relations that is a determiner subject makes a comparative analysis of Russian foreign policy between Precidency terms. In addition, the reasons that cause NATO-Russia relations and the documents that constitute conceptional framework of their relations are also discussed. As a result of these examinations, it is concluded that NATO has an important place of which is both an internal and external factor for comprehending Russian foreign policy. It is seen that NATO- Russia relations form a practical forum in reflecting the characteristic of Russian foreign policy. 151