Yerel yönetimlerde sanal demokrasi: Büyükşehir belediyeleri internet sitelerinin tasarımı ve kullanımı üzerine bir inceleme
Virtual democracy in local government: A research on the design and usage of the WEB sites of metropolitan municipality
- Tez No: 172752
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının temel amacı; ülkemizde yerel yönetimlerin demokratik niteliğini sorgulamak ve yeni iletişim teknolojilerinin yerel ölçekte demokratikleşme sürecine katkıda bulunup bulunmadığını ortaya koymaktır. Yerel yönetimlerin bütünüyle siyasallaştığı, hatta zaman zaman hemşerilik bağlarına gömülü bir yapıda iş gördüğünün iddia edildiği bu tez çalışmasında, 2000'li yılların başında e- dönüşümün yerel ölçekteki gelişiminin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu noktadan hareketle, yerel yönetimlerin ve bu yönetimler tarafından içeriği belirlenen internet ortamının demokratikleşme sürecindeki etkilerinin tartışılması, Türkiye'deki siyasal iletişim dinamikleri içerisindeki rolünün betimlenmesi planlanmıştır. Yöntemin (içerik çözümlemesi) uygulanma aşamasında kuramsal nüfusu oluşturan yerel yönetimler, erişebilirliğe sahip araştırma nüfusu olan büyükşehir belediyeleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın örneklem çerçevesini ise büyükşehir belediyelerinin web siteleri oluşturmaktadır. Haziran 2003 ve Ağustos 2005 tarihlerinde yapılan incelemeler karşılaştırma olanağı sunarak iki yıllık süreçte gerçekleşen değişimi betimlemektedir. Büyükşehir belediyelerinin yeni iletişim teknolojilerini kullanımı oldukça gelişmesine rağmen bu kullanım demokratikleşme sürecinden çok siyasal duyurum amacına hizmet etmektedir. Teknolojik gelişme, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimle paralel olmadığı sürece demokrasi ideali sayısal uçuruma; üretimin ve gelişimin temel girdisi olan bilgi, özgürleşmenin önünü keserek gözetlemeye, düzene sokmaya ve disipline etmeye ilişkin bir araca; bilgi toplumu risk toplumuna, sınırsız bilgi kültür emperyalizmine dönüşme tehdidi içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to evaluate the democratical quality of the local government and to see if the new information technologies make any addition to the period of local democracy. In this thesis which has been thought that the local government is totaly politicationed even works just by local connections, it has been aimed to evaluate the local development of e-government in the beginnings of 2000's. In this mentality, it has been planned to evaluate the effect of local governments and the electronical media which the content of it defined by these governments during the period of democracy, to define the role of it on the political communication in Turkey. The local governments that create the theoratical population in the case of methodology practice, has been limited by the Metropolitan Municipality which already has the reachable research population. On the other hand, the borders of research sample has been created by the web sites of Metropolitan Municipality. The development has been seen by the search and compare between June 2003 and August 2005. Although the new informal technologies usage has been highly increased by the Metropolitan Municipality, this usage serves to the political publicity more than democracy. If the technological revolution is not paralel to the social, economical and cultural changes, the threats are that; the idea of democracy goes to digital device, the knowledge which becomes the basic input of production and development will stop the way of freedom and turns to a tool to observe, to order and to discipline, the information society turns to a risk society, unlimited information turns to cultural imperialism.