Belediyelerin toplumsal faaliyetleri (Çankaya Belediyesi örneği)
Communal services of the municipalities (example of municipality of the Çankaya)
  1. Tez No: 172753
  2. Yazar: ÇAĞLA DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET BELEDİYELERİN TOPLUMSAL FAALİYETLERİ (ÇANKAYA BELEDİYESİ ÖRNEĞİ) Kamu Hizmeti kavramının konusu içerisine giren toplumsal faaliyetler, belediye halklarının yönetime bakış açısını ve belediye ile olan ilişkilerini doğrudan etkilemektedir. Her faaliyet bir karar ile başlamaktadır. İnsan yaşamının her aşamasında olduğu gibi, toplumsal faaliyetlerde de belediyelerin etkinliği ve yeterliliği halkın bakış açısını ve karar verme sürecini yoğun olarak etkilemektedir. Bu bağlamda belediyelerin toplumsal faaliyet uygulamalarının yeterliliği, belirlenen amaçlar doğrultusunda yürütülen hizmetlerde kendisini göstermektedir ve toplumun gelişmişlik seviyesini belirlemektedir. Bu çalışmada, Çankaya Belediyesinin 2003-2005 çalışma döneminde toplumsal faaliyetlere yaklaşımı, uygulamaları, çalışmalarının nasıl gerçekleştiği ve gerçekleşmesi gerektiği ortaya konulmuştur. Bunun gerçekleştirilmesi amacıyla Çankaya Belediyesi' nin her bir hizmetten ayn ayrı sorumlu olan toplumsal Dayanışma Merkezi (TODAM) ve 6 farklı müdürlüğü' nün kuruluş esaslan, idari yapılan, görev, yetki ve sorumlulukları, faaliyet ve çalışma raporları ve bütçeleri hem görüşme tekniği hem de birincil ve yan kaynaklar kullanılarak araştırılmıştır. Bu araştırmada, TODAM ve Müdürlüklerin toplumsal faaliyet uygulamalarına yaklaşımları ve bu yaklaşımların, hedefleri doğrultusunda işlevlerine, ne ölçüde yansıdığı ortaya konmuştur.Çalışmanın sonunda, Çankaya Belediyesi' nin tek tek kişilere ve topluma yönelik gerçekleştirdiği kültür, sanat, spor, sağlık, temizlik ve bilgilendirme amaçlı çalışmalar Belediye' nin bu alanlardaki yeterliliğini sergilemekle beraber, toplumsal dayanışmaya katkı sağlayıcı ve toplumu yönlendirici faaliyetler ve kent ve çevreyle ilgili olan faaliyetlerde başarısız olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMMUNAL SERVICES OF THE MUNICIPALITIES (EXAMPLE OF MUNICIPALITY OF THE ÇANKAYA) The communal services, which are öne of the factors of public service, directly effects the point of view of public to municipality and their relationship. Every service starts with a decision. Just as in ali stages in human life, effectiveness and suffıciency of the communal services are also intensively effects public's point of view and their decision making process. in this context, sufficiency of practices of the municipality in the area of the communal services, shows itself in services with set goals. in this thesis, actions and approachs of the Municipality of Çankaya to communal services in the period of 2003-2005 and how it should be experienced has been put fonvard. in this thesis in order the achieve this foundation principles, administrative structures, duty, authority and responsibilities, activity and work reports and budgets of TODAM and 6 directorate's of the Municipality of Çankaya vvere exercised by interview. in this research, it was put fonvard to what extend the approachs of TODAM and directorate's to communal services and the approach itself into their function in line with goals. At the end of the thesis, it has been stated that the success of Municipality of Çankaya in the fields of culture, art, sport, cleaning and knowledge, couldn' t seen in the services related with urban and environment and communal consciousness.