Milletlerarası unsurlu sözleşmelerde hukuk seçimi ve sınıflandırılması
Choice of law and its limits in international contracts
- Tez No: 172755
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Milletlerarası unsurlu sözleşmeler alanında taraflara aralarındaki sözleşme ilişkisini idare edecek hukuku seçme imkânı veren hukuk seçimi serbestisi hemen hemen tüm hukuk sistemleri tarafından kabul gören bir prensiptir. Ancak, bu serbestinin mutlak bir serbesti olup olmadığı ve eğer birtakım sınırlandırmalara tâbi ise, bu sınırlandırmaların neler olduğu şeklindeki meseleler tartışma konusu oluşturmaktadır. Bu doktora tezinin amacı söz konusu meseleleri ortaya koyup irdelemektir. Bu çerçevede, öncelikle, hukuk seçimi serbestisinin milletlerarası unsurlu sözleşmeler hukukundaki yeri ve bu hukuk disiplini içerisindeki tarihi gelişim süreci incelenmiştir. Daha sonra, hukuk seçimi serbestisinin ne tip sınırlandırmalara tâbi olduğu üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda birtakım hususların hukuk seçimini sınırlandırdığı, diğer bazılarının ise seçilen hukukun uygulanmasını sınırlandırarak, hukuk seçimi serbestisinin dolaylı bir şekilde sınırlarını teşkil ettikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezin son bölümünde ise önceki bölümlerden elde edilen veriler Türk Hukukuna uygulanmıştır. Sonuç itibarıyla, bu tezde, milletlerarası unsurlu sözleşmelere uygulanacak hukukun tespitinde önemli bir role sahip olan hukuk seçimi serbestisinin mutlak bir prensip olmadığı ve birtakım sınırlandırmalara tâbi olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. 245
Özet (Çeviri)
SUMMARY Autonomy in international contracts is a widely known principle which gives the parties to an international contract the opportunity to choose the applicable law. The debated issue about this principle is whether it is an absolute principle or a principle that is subject to certain limitations. The aim of this PhD thesis is to study the issues stated above. Within this framework, firstly the role of the autonomy in international contracts and its historical background within this law discipline is studied. Then the limitations which the autonomy is subject to has been analysed. These limitations are divided into two as the one which limits the use of the autonomy and the one which limits the application of the chosen law. Finally, the last chapter of the thesis deals with the application of the results of previous chapters to Turkish Law. As a result in this thesis it has been tried to show that autonomy which plays a very important role in international contracts is not an absolute principle and it is subject to certain limitations. 246