Avrupa topluluğu ve Türk rekabet hukukunda uyumlu eylem
The concerted practices in European community and Turkish competition law
- Tez No: 172754
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
TEZ ÖZETİ AVRUPA TOPLULUĞU VE TÜRK REKABET HUKUKUNDA UYUMLU EYLEM Piyasa ekonomilerinde işbirliğinin sağlanması ve korunmasının temelinde yatan kavram rekabettir. Yani piyasalarda işbirliğin sağlanabilmesi, öncelikle sağlıklı bir rekabet sürecinin varlığına bağlıdır. Bu nedenle rekabet, ekonomik birimleri verimli olmaya, daha kaliteli ve daha düşük fiyatlarla rakiplerinden daha fazla ürün ve hizmet sunmaya yönelten çok önemli bir süreçtir. Rekabetin korunmak istenmesinin nedeni, faydalarının devamlılığının sağlanması isteğidir. Rekabetin bir diğer faydası, ürün ve hizmetlerin fiyatlarını aşağıya çekerek, tüketiciye mümkün olan en geniş seçme özgürlüğünü tanımasıdır. Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası uyumlu eylemler, hem AT rekabet hukukunda hem de Türk rekabet hukukunda yasaklanmıştır. Ancak AT rekabet hukukundan farklı olarak, Türk rekabet hukukunda RKHK'nın 4. maddesinde bir uyumlu eylem karinesi öngörülmüş ve teşebbüslere uyumlu eylemde bulunmadıklarını ispatlama mükellefiyeti getirilmiştir. RA'da ise teşebbüslerin uyumlu eylemde bulunduklarını ispatlama yükü Komisyon' dadır. İlk olarak uyumlu eylemin tanımı, ikinci olarak uyumlu eylem için etki sorunu, daha sonra anlaşma ve uyumlu eylem arasındaki fark ve son olarak da uyumlu eylemin nasıl ispatlanacağı üzerinde durmak gereklidir.Uyumlu eylemi“işletmeler arasında hiçbir zaman bir anlaşmanın varlığı aşamasına gelmeyen, bunun yerine bilerek ikame ettikleri, rekabetin risklerine karşı aralarında pratik bir işbirliği yaratan bir koordinasyon şekli”şeklinde tanımlamak mümkündür. AT AD ve Rekabet Kurulu, uyumlu eylemin rekabeti kısıtlama amacı taşımasını yeterli görmekte ve ayrıca pazarda rekabeti kısıtlama etkisi göstermesini aramamaktadır. Uyumlu eylem ile anlaşma arasında pratikte önemli bir fark bulunmamaktadır. Zira ikisi de aynı amaca hizmet etmektedirler. Uyumlu eylemin ispatında; toplantılar, planlar, bilgi değişimi, benzer davranışların varlığı vb. vasıtalar delil olarak kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CONCERTED PRACTICES IN THE EC AND TURKISH COMPETITION LA W The basic purpose of the competition policy is to help consumers by giving them the widest possible choice as well as by keeping prices down in markets. There can not be a market without some rules as to what firms may or may not do in order to make and sell their products. The absence of such rules in some way restricts the free flow of trade and competition. The concerted practices which has the object or effect or the possible impact of which is, directly or indirectly, to prevent, distort or restrict competition in a certain market for goods and services are unlawful and prohibited in the EC competition law and Turkish competition law. Unlike in the EC competition law, in the Turkish competition law there is a“presumption'* which means the burden of prooving an existence of a concerted practice is on the undertakings. In the EC competition law the burden of proof is on the Commission. It's necessary to consider first the legal meaning of a concerted practice, secondly the question of whether a concerted practice must have been put into effect in order for there to be an infringment of EC and Turkish competition law, thirdly the difference between an agreement and a concerted practice and lastly how a concerted practice can beproovedA concerted practice can be defined as ”a form of co-ordination between undertakings which, without having reached the stage where an agreement properly so-called has been concluded, knowingly substitutes practical co operation between them for the risks of competition". The European Court of Justice and the Turkish Competition Board stated that a concerted practice does not need to have produced effect on the market and an anti-competitive object is qualified for the infringment of EC and Turkish competition law. In practice we can say that there isn't a significiant difference between an agreement and a concerted practice because of that both of them has the same object Plans, meetings, exchange of confidential market information or other close contacts and ect can be used for prooving the existence of a concerted practice.