Liberalist devlet anlayışı çerçevesinde kuvvetler ayrılığı ilkesinin gelişimi
- Tez No: 172770
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
V ÖZET Rönesans, Reform hareketleri ve Aydınlanma felsefesi ile insan ve insan aklının ön plana çıkmasıyla gelişen liberalizm bireyi temel değer olarak kabul eder. Devlet, toplum gibi kollektif kavramlardan ayrı olarak bireyin varlığını kabul eder. Liberalizmde bireylerin özgürlüğü en yüksek amaç olarak belirlenmiştir. Liberalizmin özgürlük anlayışı negatif özgürlük olup, bu özgürlük bireyin zorlama olmadan serbestçe hareket edebilmesidir.Liberal düşünürlere göre bireyin özgürlüğüne karşı en büyük tehlike devlettir. Liberalizmde özgür bireyin kendini gerçekleştirmesi piyasa ekonomisinde mümkün olabilir.Piyasa ekonomisi kendiliğinden işleyen bir süreçtir, bu sürece müdahale edilmesi düzeni bozacaktır. Devletin piyasa ekonomisine ve bireyin özgürlüğüne yönelik tehlikesini önlemek için yetkilerinin sınırlandırılması gerekir. Devletin sınırlandırılması devlet yetkilerinin tek kişide toplanıp mutlak nitelik kazanmasını önleyerek mümkün olacaktır. Devlette üç kuvvet vardır: yasama, yürütme, yargı. Kuvvetler ayrı organlara verilmelidir.Bu kuvvetler ayrılığı ilkesi olarak adlandırılmaktadır. Liberalizm ile kuvvetler ayrılığı ilkesi açısından önemli görüşleri olan İngiliz filozofu Locke (1 632-1 704)'a göre insanın özgürlük, hayat, mülkiyet olmak üzere üç temel hakkı vardır.Bu hakların korunması için devletin bireyin haklarıyla sınırlanması gerekir. Devlette yasama, yürütme ve federatif kuvvet olmak üzere üç kuvvet vardır.Bu kuvvetlerin tek elde toplanması önlenmelidir. Özellikle yasama ve yürütme kuvvetleri birbirinden ayrılmalıdır.VI John Locke'dan etkilenen Montesquie (1 689-1 755)'ya göre özgürlüklerin sağlanması kuvvetler ayrılığı ile mümkün olacaktır.Devlette bulunan kuvvetlerden yasama meclise, yürütme hükümdara ve yargı bağımsız mahkemelere verilmelidir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Liberalism, which develops with the pioneer of human and human's mind by Renaissance, Reform and Philosophy of Einlightenment, accepts that individual is the main value. Liberalism accepts the existence of human except for collective concepts like society and state. Liberty of individual is the highest aim in liberalism.The understanding of liberalism is negative freedom that individual acts freely without force.According to liberal intellectual's opinion, state is the biggest danger against freedom of human beings. The realising of individual can be possible in the market economy according to liberalism. Market economy is the process which works up spontaneously.This process can be destroyed when the humans interfere from the outside. State is to be limited to prevent the market economy and the freedom of human beings from the danger of state.Being limited the state can be possible with the gathering power of state in unique authority. State has three powers: legislation, executive, justice.These powers should be given different organs of the state.This is called the separation of powers principle. In respect of English philosopher John Locke (1632-1704) who has some important ideas about liberalism and the separation of powers principle, human has three main rights: freedom, life and property right.To be kept these rights, state must be limited with the rights of individual.There are three powers in state: legislation, executive and federativeVIII power.Gathering these powers in only one authority is to be prevented. Especially, legislation and executive powers must be separate. According to Montesquieu (1689-1755), who influenced from John Locke, providing freedom can be possible with the separation of powers principle.There are legislation, executive and justice.Legislation should be given to assembly, executive should be given to monarch, justice should be given to independent law courts.