İktisadi ekollerde devlet anlayışı
State intelligence in economical ecols
  1. Tez No: 263591
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tarihsel perspektif açısından devlet anlayışının toplumların sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerine göre süreklilik taşıyan bir evrim geçirdiği görülmektedir. Çeşitli dönemlerde yaşamış olan iktisatçılar kendi dönemlerinin sosyal, ekonomik v.b faktörlerini göz önünde bulundurarak bir iktisadi ekol ortaya koymuş ve bu ekol çerçevesinde bir devlet anlayışı belirlemiştir. Merkantilistler müdahaleci, güçlü bir devlet anlayışını savunurken, Fizyokratlar doğal düzeni ve tarafsız bir devlet anlayışını savunmuştur. Klasik İktisat devlete liberal bir rol vermekteyken, bu akımı Neo-Klasik iktisatçılar izlemektedir. Keynesyenler ise müdahaleci, sosyal refah devletinden yana olmuştur. 1974 Dünya Petrol Bunalımı'ndan sonra Neo-Liberal yaklaşımlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Monetarizm, Rasyonel Beklentiler, Anayasal İktisat gibi daha ziyade liberal eğilimli ekollerin varlığı söz konusu olmuştur. Bu bakımdan günümüzde devletin müdahalesini savunan ve devletin ekonomiye müdahalesini gereksiz gören ekoller arasındaki mücadele devam etmektedir.Tarihsel süreçte, devletin ekonomideki rolü nedir? Devletin ekonomideki rolü ne olmalıdır? Devlet ekonomiye müdahale etmeli midir? Devletin ekonomide doğurduğu sorunlar nelerdir? İktisadi ekoller nasıl bir devlet anlayışı üzerine kurulmuştur? Söz konusu çalışma tüm bu sorulara cevap olma amacını taşımaktadır.Anahtar Sözcüklerİktisadi Ekoller, Merkantilizm, Fizyokrasi, Klasik İktisat, Keynes, Neo- Liberal Yaklaşımlar, Devlet Teorisi, Devletin Ekonomik Gerekçesi, Devletin Başarısızlığı.
Özet (Çeviri)
Historical perspective in terms of public understanding of socio economic development levels of societies evolve according to the continuity that can be seen carrying. Economists who have lived at various times of their periods of social, economic, etc. consider the factors set out an economic school and this school had a state within the framework of understanding were identified. Merkantilist intervention process, advocating a strong state approach, while Fizyokrat natural order and defended the concept of a neutral state. Economists are given a role in the classical liberal state. This is followed by the current neo-classical economists. The yen Keynes interventionist, in favor of social welfare state have become. Neo-liberal approach after the 1974 World Petroleum Depression began to come forward Palan. Monetarizm, Rational Expectations, such as constitutional economics rather than the existence of a liberal schools in question has been prone. In this regard today defended the state's intervention and the economy of the state's intervention unnecessary continues the struggle between the schools.The historical process, is the role of the state in the economy? What should be the role of the state's economy? State intervention in the economy should have? What are the problems of the state in the economy generate? Understanding of how a state School of Economics was founded on? Our work in question aims to answer all these questions.Key WordsEconomic Schools, Mercantilism, Physiocracy, Classical Economics, Keynesian, Neo-Liberal Approaches, State Theory, The State's Economic Rationale, The State's Failure.