Muhammed Himmetzâde'nin Şerh-u Hadis-i Erbaîn adlı eseri
Muhammad Himmatzada and his work 'Şarh-u Hadîs-i Arbaîn'
- Tez No: 172830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL AĞIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 17. ve 18.y.y.'da yaşamış bir Osmanlı âlimi olan Muhammed Himmetzâde'nin“Şerhu Hadisi Erbaîn”adlı eserini inceledik. Araştırmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde hadis ilmi hakkında kısaca bilgiler verdikten sonra kırk hadis ilminin doğuşu, buna sebep olan amiller, kırk hadis derleme sebepleri, önemli kırk hadis çalışmaları ve ilk örnekleri hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde Himmetzâde'nin hayatı, ilmî şahsiyeti, hocaları ve talebeleri, eserleri, üzerinde çalıştığımız kırk hadisin tavsifi, mahiyeti, Himmetzâde'nin bu eserde kullanmış olduğu metot hakkında bilgi vermeye çalıştık. Üçüncü bölümünde ise eserin Arapça metni verilmiş ve hadislerin tahrici yapılmıştır. Hadislerin tahririnde Kütüb-ü Tis'a (9 meşhur hadis kitabı) esas alınmıştır. Arapça metnin bitiminde“Şerhu Hadisi Erbaîn”in Arapça orijinal nüshaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We dealt with work (called Şarh-u Hadis-i Arbaîn) of scholar Muhammad Himmatzada who had been lived in terms of Ottoman (XVII-XVIII century) in this thesis. This thesis consists of three chapters. After In the first chapter we gived knowledge about hadith science, we dealth with emergency of hadith science, factors of this emergency, reasons of collecting forty hadith, works of important forty hadith and examples of forty hadith. In the second chapter we endeavored to give knowledge about Himmatzada's life, his personelaty scholarly, teachers, students, works, description, situation of forty hadith which we studied and method that Himmatzada used in forty hadith. It was based for source of hadiths on nine famous books called Kutub-u Tis'a and was given texts of original hand-writing of Şarh-u Hadis-i Arbaîn after Arabic text.