Tefsîrü sûreti'l-mülk (inceleme-metin-dizin)
Tefsîrü sûreti'l-mülk (investigation-text-index)
  1. Tez No: 172831
  2. Yazar: HASAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerinin belirgin bir şekilde görüldüğü Tefsîrü Sûreti'1-Mülk adlı yazma eser 15. yüzyılın ilk yarısında (1423) tamamlanmış bir tefsir kitabıdır. Mülk sûresinin açıklanıp yorumlandığı eserde, uzun hikayelere yer verilmiş; birçok ayet ve hadis iktibas edilmiştir. Eserin sonunda ismi geçen ve kaynaklarda hakkında bilgiye rastlayamadığımız Edhem bin Hıfz-Allâh bin Hasan et-Tavîl el Bağdadî isimli zât, kuvvetli ihtimalle eserin müstensihidir. Eser İnançoğulları beylerinden İshak Bey bin Murat Arslan'ın isteği üzerine yazılmıştır. Çalışmamız; dönem, eser ve yazar hakkında bilgilerin yer aldığı“Giriş”bölümüyle başlamaktadır. Daha sonra söz dizimi, şekil bilgisi ve ses bilgisi başlıkları altında, dilimizin Eski Anadolu Türkçesi dönemindeki cümle, kelime, ek ve ses açısından özelliklerinin metinden örneklerle ortaya konulduğu“İnceleme”bölümü gelmektedir.“Metin”bölümünde Tefsîrü Sûreti'1-Mülk adlı eserin transkripsiyonlu çevirisi yapılarak, metinde geçen ayetlerin Kur'ân-ı Kerîm'deki yeri dipnotlarda gösterildi; hadisler için ise kaynaklarda bulunabildiği ölçüde dipnot düşüldü. Son bölüm olan“Dizin”de ise, eserde geçen kelimeler alfabetik sırayla ve metindeki anlamlarıyla verildi; kelimelerin ve aldığı eklerin metinde geçtiği yerler numaralarla gösterildi. Çalışmanın hazırlanmasında faydalanılan eserler“Kaynakça”kısmında belirtildi. Bu çalışmanın hem dil araştırmalarında hem de tefsir ilmi açısından faydalı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The work of Tefsirü Sureti'1-Mülk is a commentary book, that has Old Anatolia Turkısh characteristics, is completed in 1423. We can see comment of Mülk sura, long stories a lot of verses of Koran and hadiths in it. Edhem bin Hıfz-Allah bin Hasan et-Tavil el Bağdadi, we haven't göt any information about him but his name is written at the end of the work, is the person who increased the work. And the work was written desire for İshak Bey bin Murat Arslan who is from İnançoğulları. Our work begins with introduction part which includes information about the period, work and author. And than in investigation part; the sentence, word, affix and sound characteristics of our language in Old Anatolia Turkish period are given with the examples from text and they are called Phonetics, Syntax and Morphology. in text part; the transcript translation of the work of Tefsirü Sureti'1-Mülk is given in text part and the place of the verses of Koran which are told in the text are shown at the footnotes to learn where they are in the holy Koran and there are some footnotes for the hadiths. in index; the words in the work are given with the alphabetical order and meaning in the text, the place of the words and their affix in the text are shown with the numbers. The works which are useful for us to prepare this work are given in Bibliography part. We believe that this work will be useful both language researches and commentary science.