İlköğretim okulu programında iş ve teknik eğitimi dersi kapsamında 3 boyutlu uygulamaların öğrencilerin el becerilerine ve yaratıcılığına yaptığı katkılar
- Tez No: 172840
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
118 ÖZET Sanat eğitimi okul düzeyinde, belirli bir sistem içinde sanatsal bilgi ve deneyimlerin, çocuk,genç ve yetişkine kazandırdığı bir disiplindir. Sanat Eğitiminin temel amaçlan görmeyi, işitmeyi, dokunmayı öğretmektir, öğrencinin çevresini algılayıp onu biçimlendirmeye yöneltmek için yalnızca bakması değil, görme.işitme, dokunma duyuları ile yaratıcılık için gerekli olan tüm şartları yerine getirmesi gerekir. Ayrıca olaylara, nesnelere, olgulara ilişkin sürekli sorular sorma, dış dünya ile kendi duyguları ve düşüncelerini etkileşime sokması gerekmektedir. Sanat Eğitimi gerçekleri ve amaçları göz önüne alınarak; Samsun ilinde rastgele seçilen 29 ilköğretim okulunda iş eğitimi dersine giren 53 öğretmeni kapsayan, 25 maddeden oluşan, kişilik, içerik ve fiziki yönlerini sorgulayan sorulara verilen cevaplar doğrultusunda, kişisel görüşlerini alınarak. İlköğretimde iş-Teknik dersinde üç boyutlu çalışmaların, el becerilerine ve yaratıcılığına ne oranda katkı sağladığı görmek için tezin içeriğini destekleyen anket çalışması yapılarak.“İlköğretim Okulu Programında iş ve Teknik Eğitimi Dersi Kapsamında 3 Boyutlu Uygulamaların öğrencilerin El Becerilerine ve Yaratıcılığına Yaptığı Katkılar”başlıklı bu çalışma yukarıda gerekçelerle ilintisini sanat eğitimi içerisinde değerlendirmeyi düşünülerek, sanat eğitimi doğrultularında tutarlı biçimde incelemeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
119 ABSTRACT The Educations of art in the school is a dicipline which is given to children, youngs and adults by artistic knowledge and experiences in a specific system. The main purpose of the educations of art one to teach seeing, learning and touching. To make the students be aware of the surronding and give a shape to it is not only to look at it but also to complete the all conditions for the creativity with the senses of seeing, learning and teaching. Besides, they have to ask questions related with events, object s and tacts, and have to make a relations between their emotions and the outdoor world. By considening this reality and purposes of the educations of art; 29 elemantary schools which contain 53 teachers of handicraft and technique lessons were chosen by chance in Samsun. By paying attention to the problems and suggestions for solutions of the personal opinions of these teachers, it is aimed to search whether three deimensional works in the lessons make a contribitions to handicrafts and creativity of the students or not. To find the results of the research these teachers are asked 25 questions which are related with their characteristic features, contents and physical sides.“The Contribitions Of Turee Dimensional Works In Handicraft And Technique Lessons Elementary Schools Programmes To The Hand Skills And Creativity Of The Students ”title aimed to consider in the thought of art education related to this work consistently and in the direction of art education