Dramanın ilköğretim birinci kademe öğrencilerine yönelik resim-iş derslerinin uygulanmasındaki önemi üzerine bir araştırma
A research which is the importance of drama on being implemented of the art lessons for first stage primary school
- Tez No: 172839
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATA YAKUP KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
82 ÖZET DRAMANIN İLKÖĞRETİM BİRİNCİ KADEME ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK RESİM-İŞ DERSLERİNİN UYGULANMASINDAKİ ÖNEMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hazırlayan : Fatma KÜÇÜK Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak -2006 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ata Yakup KAPTAN Bu araştırmada ilköğretim 1. kademe resim-iş derslerinde drama uygulanmasında karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Bir yöntem olarak dramanın daha etkili ve verimli kullanılması amaçlanmıştır. Araştırma 8 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, problem, alt problemler, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sayıltılar, sınırlılıklar ve tanımlar bulunmaktadır. İkinci bölümde, yöntem, evren ve örneklem verileri toplama araçları, verilerin çözümü bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, ilköğretim 1. kademe öğrencilerinin resim-iş öğretimi ve gelişim evreleri bulunmaktadır. Ayrıca ilköğretim 1. kademe öğrencilerinde bilişsel ve sosyal gelişim, dramanın çocuk gelişimine etkisi, ilköğretim birinci kademede görsel sanat eğitimi, ilköğretim birinci kademe öğrencilerinin çizgisel gelişimi yer almaktadır. Dördüncü bölümde, dramanın tarihi gelişimi ve eğitimde kullanım alanları, tanımlar, dramanın ilköğretim birinci kademe öğrencilerine yönelik resim-iş derslerinin uygulanmasındaki önemi, resim-iş eğitimi ve drama, tarihi gelişimi, eğitimde kullanım alanları, sanat eğitimi ve drama bölümleri bulunmaktadır. Beşinci bölümde, resim-iş dersinin, genel amaçları, ilköğretimde resim-iş dersinin önemi ve resim-iş öğretiminde kullanılan yöntem ve görüşler bulunmaktadır.83 Altıncı bölümde, bulgular, örnek ders işlenişi ve yapılan çalışmalar, çalışmaların incelenmesi, sınıf öğretmenlerine uygulanan anketin değerlendirilmesi yer almıştır. Yedinci bölümde,tartışma ve yorum, sonuç ve öneriler, özet, abstract, kaynakça ve eklere yer verilmiştir. Sonuç, sınıf öğretmenlerine yapılan anket, 10-11 yaş grubu çocuklarla yapılan çalışmalar ve yapılan araştırmalara bağlı kalınarak yazılmıştır. Ekte jüri ve enstitü onayı, sınıf öğretmenlerine yapılan anket ve anket onayı yer almaktadır. Anahtar Kelimeler Eğitim Drama Yöntem Sosyal Gelişim Bilişsel Gelişim
Özet (Çeviri)
84 ABSTRACT A RESEARCH WHICH IS THE IMPORTANCE OF DRAMA ON BEING IMPLEMENTED OF THE ART LESSONS FOR FIRST STAGE PRIMARY SCHOOL Preparatory: Fatma KÜÇÜK University of Ondokuz Mayıs, Social Sciences Institute January-2006 The adviser: Assistant Prof. Ata Yakup KAPTAN In this study, we aimed to examine problems that are faced during use of drama in primary schools and usage of drama effectively and productively as a method. In the first part there is introduction, problems aim of the study importance of the aim and the research, hypothesis, limitations and definitions. In the second part there is method universe sample, collecting, analysis and discussions of the data abstained. In the third part there is the art education and stages of development of primary school students. Besides in the primary school students' cognitive and social development, effect of drama on children's development, visual art education in primary school, illustration education in primary school education should be founded in primary school curriculum. In the fourth part there is drama as definition, the historical development of drama and the areas that drama as used. In the fifth part, there is art education general purposes and importance of art education in primary school, the methods and opinions that is used in art education. In the six part there is the importance of drama usage in primary school art lesson. 'Forest and human being' and 'space and world' subjects are studied with the drama teaching method. The related student studies exist also in this part and finally the study is discussed.85 In the seventh part results and suggestions and abstract and sources are explained. The result is depended and the survey that was performed to teachers, studies, that is made by 10-11 years of children and the studies performed previously. The supplement of the study is a survey which was performed to teachers. Key Words Education Drama Method Social Development Cognitive Development