Hadislerde Hz. Peygamber'in yolculukları ve yolculuk adabı
  1. Tez No: 172909
  2. Yazar: MEHMET ARİF BARDAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HARUN REŞİT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Hz. Peygamber (s.) 'in yolculuklarını hadislerle, bir bakıma kendi dilinden incelemeye çalıştık. Hayatının önemli bir bölümünü, yolculuğa ayırmış ya da ayırmak zorunda kalmıştır. Bir kısmını normal hayatın gerektirdiği koşullar çerçevesinde gerçekleştirirken bir kısmım da inandığı evrensel değerler uğrunda yapmıştır. Yolculuklarında birçok sıkıntı yaşamış; ancak başarılarını da bunlarla elde etmiştir. Peygamberlikten önceki yolculukları onu hayata hazırlamış ve çok sayıda tecrübe kazandırmıştır. Gösterdiği fedakârlık, dürüstlük ve çalışkanlık O'nun gerçek kişiliğini ortaya çıkarmış, etraftan takdir ve beğeni toplamıştır. Bu da Peygamberlik sürecine olumlu bir katkı sağlamıştır. Peygamberlikten sonraki hayatında da çok sayıda yolculuk gerçekleştirmiş, bunlarla adım adım özlemini çektiği ve amaçladığı medenî toplumu meydana getirmeyi başarmıştır. Bunun için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Hidâyete getirmek için azgın müşrikler diyarı, Taife tek başına gitmiş, örnek bir toplum meydana getirmek için çok sevdiği yurdunu terk etmiş ve bu toplumu korumak, geliştirmek için birçok sıkıntılı yolculuklar gerçekleştirmiştir. Sonunda emanet olarak aldığı görevi tamamlamış ve bu görevi ümmetine tevdi etmiştir. Ayrıca yolculukları sırasında gerek söz gerekse uygulama bazında bizlere birçok emir, nehiy ve tavsiyelerde bulunmuştur. Bunlar, her zaman olduğu gibi yolculuğun gittikçe önem kazandığı günümüzde de üzerinde durulması ve örnek alınması gereken esaslardır. Bu esaslar dikkate alınarak yapılan yolculuklar hem fert hem de toplum açısından daha da verimli hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY We tried to investigate the travels of The Prophet Muhammad (Peace be upon him) according his hadiths and statements. He spent or had to spend a great part of his life in travels. He spent a part of his travels in the frame of normal conditions of life, and the others for the sake of the universal values which he believes in. He had many difficulties during travels but he gained his accomplishments with them. The travels before prophecy, prepared him for life and they helped him to gain much experiences. The devotion, honesty and diligence which he had showed, has brought his real personality to light and gained humans' liking. This situation, obtained a positive aid to the process of prophecy. He also practiced many travels after his prophecy, so he, by this, managed to accomplish to produce civilized society which he had gasp after step by step and which he had aimed. He never avoided any devotion for this. In order to create a perfect society he went to Taif where wild pagans live; they attacked and drive him away. For this aim, he left his native country. To protect and improve that society he had many travels. At last he completed the duty and consigned it to his ummah. In addition, during his travels he gave us lots of verbal and practical orders, prohibitions and advices. These are the bases that should be considered every time, and especially now when traveling gains importance day by day. And these should be taken as example. The travels in which these bases are considered will be profitable both for individual and society.