Milli olmuş Konya bölgesi elit uzun mesafe koşucularının antropometrik ve bazı fiziksel uygunluk parametrelerinin ölçülmesi ve Ankara bölgesi milli olmuş elit uzun mesafe koşucularının özellikleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 17291
- Danışmanlar: PROF.DR. G. EYÜP İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
84 atletlerinin verileri ile mukayese etmelidir. Bu mukayese ile ileride yapılacak araştırmalar için yeni veriler elde etmek, atletlerin fiziksel ve fizyolojik profilinin bulunmasını sağlamak ve ileride yapılacak araştırmalar için yeni veriler elde etmek. 7- Bu çalışmalara ışık tutacak ve bu tür çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamak için acilen sporcu sağlık merkezlerinin kurulmasını sağlamak. 8- Antrenör, fizyolog işbirliğinin sağlanması ve sporcunun fizyoloji değerleri gözönüne alınarak antrenman programlarının hazırlanmsaına dikkat edilmelidir. ÖZET Bu çalışmanın amacı 1990 yılında Konya'da elit düzeyde faaliyet gösteren mesafe koşucularının antropometrik ve fiziksel uygunluk parametrelerini ölçmektir, ikinci amaç ise Türkiye'nin en iyi orta ve uzun mesafe atletlerine sahip olan Ankara Bölgesindeki 1988 yılında Millî Takıma girmiş uzun mesafe koşucularının özellikleriyle bu çalışmadaki deneklerin özellikleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Deneklerin tümü Konya Atatürk Spor Sitesinde oluşturulan laboratuvar ve atletizm pistinde test85 edildiler. Deneklerin sırasıyla yaş, ağırlık, spor yaşı, çevre ve uzunluk ölçümleri ve skinfold ölçümleri, istirahat kalp atımı, istirahat sistolik ve diastolik kan basınçları Max VO2 leri ve esneklikleri ölçüldü. Gruplar arsındaki farklılıkların belirlenmesinde istatistik olarak T testi uygulandı. Ayrıca değişkenler arasında koralasyon katsayıları belirlendi. Sonuç olarak Konyalı ve Ankaralı atletler arasında yaş, ağırlık, 6 skinfold toplamı, vücut yağ % si, spor yaşı, Max VO2 ve sistolik kan basıncı açısından istatistikî anlamda farklılık yoktur. Buna karşın boy, istirahat kalp atım sayısı, diastolik kan basıncı parametrelerinde ise.05 ve.01 seviyesinde anlamlı farklılık gözlendi. Her ne kadar istatistiksel olarak Max VO2 değerlerinde farklılık yoksa da iki grup arasındaki matematiksel fark Konya Bölgesi atletlerinin aerobik kapasiteyi geliştirme çalışmalarına yönelmesi gereğini göstermektedir. SUMMARY The purpose of this study is to messure antropometrical and physical fitness parameters of elite long distance runners who competed nationally in last years Konya. Second purpose of this study is to search the
Özet (Çeviri)
85 edildiler. Deneklerin sırasıyla yaş, ağırlık, spor yaşı, çevre ve uzunluk ölçümleri ve skinfold ölçümleri, istirahat kalp atımı, istirahat sistolik ve diastolik kan basınçları Max VO2 leri ve esneklikleri ölçüldü. Gruplar arsındaki farklılıkların belirlenmesinde istatistik olarak T testi uygulandı. Ayrıca değişkenler arasında koralasyon katsayıları belirlendi. Sonuç olarak Konyalı ve Ankaralı atletler arasında yaş, ağırlık, 6 skinfold toplamı, vücut yağ % si, spor yaşı, Max VO2 ve sistolik kan basıncı açısından istatistikî anlamda farklılık yoktur. Buna karşın boy, istirahat kalp atım sayısı, diastolik kan basıncı parametrelerinde ise.05 ve.01 seviyesinde anlamlı farklılık gözlendi. Her ne kadar istatistiksel olarak Max VO2 değerlerinde farklılık yoksa da iki grup arasındaki matematiksel fark Konya Bölgesi atletlerinin aerobik kapasiteyi geliştirme çalışmalarına yönelmesi gereğini göstermektedir. SUMMARY The purpose of this study is to messure antropometrical and physical fitness parameters of elite long distance runners who competed nationally in last years Konya. Second purpose of this study is to search the86 similarities and differences between subjects of present study and elite long distance runners who competed nationally in 1988 in Ankara. All subjects were tested in prepared laboratory room and athletics track of Atatürk Sport Center in Konya. The sequence of measures was as follows: 1) age, 2) training age, 3) weight, 4) height, 5) circumference measurements, 6) lenght measurements, 7) Max VO2, 8) resting heart rate, 9) resting diastolic and systolic blood pressures and 10) flexibility.“t”-test analysis method was used to determine the differences between groups statistically. Correlation matrix was applied according to group variations as well. Between present present subjects and elite. Consequently, distance runners who competed nationally in Ankara, there was no significant differences in following variables; age, weight, sum of six skinfolds, percent body fat, training age, Max VO2 and systolic blood pressure. There were statistically significant differences between two groups in following variables, height, resting heart rate, diastolic blood pressure. In the lights of this study, it seems that elite distance runners in Konya need any more maximum aerobic power. The need to intensive aerobic training is clear for these athletes.