Fiber optik sistemle yüzey pürüzlüğünün ölçülmesi ve bu sistemin dizaynı
  1. Tez No: 172928
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
V ÖZET îleri teknoloji, malzemelerin yüzey pürüzlülüğünün ölçümü ve profillerinin tespiti_ileri bir ölçüm sistemini gerektirir. Bilinen mekanik metodlarla yüzey pürüzlülüğü 0,5 um mertebe sine kadar ölçülebilmektedir. Halbuki yüzeylerin ayna biti minde (mirror finish) olan malzemelerin yüzey pürüzlülükleri bu metodla yeterli hassasiyetle ölçülememektedir. Bu amaçla alternatif metodların araştırılması kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada, yüzey pürüzlülüğünü çok hassas bir şekilde ölçmek için alternatif bir metod olarak fiber - optik sistem denenmiştir. Bu metodda yüzey pürüzlülüğü izafi (relatif) olarak ölçülebilmiş isede, kalibre edilmiş yüzeylerin neticeleri ile kıyaslandığında bu metodun çok iyi neticeler verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In advanced thecnology, the measurement of surface roughness and surface profile require advance measuring system. Any known mechanical surface roughness measuring systems ' provide the measurement limit within 0,5 p m. However, when the mirror finish surfaces are concerned, this mechanical, method will not give enough accuracy for the surface roughness measurement, Therefore, new and alternative methods become vital to be investigated. In the present study, 3?ibre-optic system, providing high measurement accuracy for the surface roughness of the metals, is employed. In this method the measurement results are relative, but when the results are compared with those obtained from other sources, the accu racy of the present measurement is found to be relatively high.