Türkiye Akdeniz bölgesinde bulunan bracon fabricus (hymenoptera, bracnidae, braconinae) türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
  1. Tez No: 172934
  2. Yazar: AHMET BEYARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
- VI - öz Bu çalışma Türkiye Akdeniz Bölgesinde bulunan Braçon F. (Hym.) Braconidae, Braconinae) cinsine ait türlerin taksonomik olarak değerlendirilmesi amacı ile yapılmı§tır. Çalışmada üç alt cinse bağlı 18 tür sap tanmıştır. Bunlardan Bracon (Rostrobracon) urinator (F. ), Bracon (Glabrobracon) anthracinus (Nees) ve B. (G, ) variator (Nees) daha önce de Türkiye'de saptan mış olup, Bracon (Cyanopterobracon) illyricus (Marsh. ) f B. (C. ) oculatus Tob. B. (C. ) spectabilis (Tel.), B. (G. ) larvicida (Wesm.), B. (G. ) atrator (Nees), B. (G. ) fumipennis (Thom. ), B. (G. ) obscurator (N.ees), B. (G. ) angustiventris Tob., B. (G. ) tshitsherini (Kok.), B. (°_«) pop'ovi Tel., B. (G. ) delusorius Tel., B. (G. ) piger (Wesm.), B. (G. ) maculi/^r (Wesm.), B. (G, ) discoideus (tfesm.) ve B. (G. ) osculator (Nees) Türkiye' de ilk -kez bu çalışma ile saptanmıştır. Bulunan türlere ait daha ünce literatürde varyasyon ya da aberasyon olarak bildirilen formlar yayılış alanları ve diğer taksonomik özellikleri de dikkate alınarak tartışılmış, ve şüpheli olanlar dahil hepsinin tür içi varyasyonlar olduğu kanaatine varıl mıştır.
Özet (Çeviri)
-VII- ABSTRACT The primary aim of this study is to determine the number and distribution of species of Bracon F, (Hym., Braconidae, Braconinae) in the Mediterranean Region of Turkey. A taxonomic evaluation of each species is also made» Altogether 18 species of three subgenera of E^racon P. were dealt with. Of these species B racon (Rostrobracon) urinator (F.), Brecon ( Glabro br aeon ) anthracinus (Wees) and B. (G. ) variator (Wees) were previously recorded from Turkey, but Bra con (Cyanop- terobracon) illyricus (Marsh.), B. (G. ) oculatus Tob., B. (G. ) spectabilis (Tel.), B. (G. ) larvicida (Wesm.) B. (G. ) atrator (Nees), B. (G. ) fumipennis (Thorn.), B. (G. ) obscurator (Nees), B. (G. ) anpustiventris Tob., B. (G. ) tshitsherini (Kok.), B. (G. ) popovi Tel., P.* ^2.* ^ delusoriuş Tel., B. (G. ) piger (Wesm.), B. (G. ) maculiger (Wesm.), B. (G. ) discoideus (Wesm.) and B. (G. ) osculator (Nees) were first time recorded from Turkey by this study. Arbitrary taxonomic names such as aberation (ab. ) and variation (var, ) given to some forms of the species stuuied are argued basing on their geographic distribution and other taxonomic features' and concluded that they are all infraspecific variations.