Forming the new product development strategies to gain a competitive advantage in the market and an application of quality function deployment (QFD) technique in the new product development process
Pazarda rekabet avantajı yaratabilmek için yeni ürün geliştirme stratejilerinin şekillendirilmesi ve kalite fonksiyon göçerimi (QFD) tekniğinin yeni ürün geliştirme sürecinde uygulanması
  1. Tez No: 172935
  2. Yazar: OĞUZ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Hızla değişmekte olan günümüz dünyasında yeni ürünler bir çok organizasyon için, başarılı bir büyüme ve yükselen karlılığın sağlanabilmesi açısından vazgeçilmezdir. Müşteri talepleri, satış hacminin büyümesi, firmanın pazardaki rekabetçi pozisyonu gibi bir çok etmen firmaları yeni ürün geliştirmeye teşvik etmektedir. Farklı pazar ve talep koşullarına göre değişen“pazara giriş stratejileri”, yeni ürün geliştirme sürecinin başarılı olmasında çok önemli bir rol üstlenirler. Şu bir gerçek ki, firmaların yeni ürün geliştirme stratejilerini doğrudan etkileyen, zaman-maliyet ve ürün performansı arasında kesin ve anlamlı bir ilişki vardır. Burada, firma öncelikle bu ilişkiyi dikkatlice analiz etmeli, sonrasında ise, pazar koşullarına ve firmanın pazardaki pozisyonuna en uygun olan ürün geliştirme stratejisine karar vermelidir. Eş Zamanlı Mühendislik, Bilgisayar Destekli Tasarım/İmalat, Bilgisayar Entegrasyonlu İmalat, Bilgisayar Destekli Mühendislik, Gantt Grafikleri, PERT & CPM metotları vb., başarılı bir ürün geliştirme sürecinin sağlanabilmesi için kullanılan oldukça fazla sayıda yaklaşım, teknoloji ve teknik bulunmaktadır. Bu tezde, yukarıda söz edilen tüm stratejiler, metotlar, yaklaşımlar ve teknolojiler açıklandıktan sonra, ürün geliştirmede stratejik bir yöntem olan Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) detaylı olarak incelenmiştir. Tez, KFG tekniğinin kısa bir tarihçesi ve teorik alt yapısının anlatılmasının ardından, uluslararası bir alüminyum fabrikasının ürün geliştirme sürecinde KFG uygulaması ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's rapidly changing world, new products are crucial for successful growth and increased profits in many organizations. There are a lot of initiating factors encouraging the companies to develop new products, e.g. customer requirements, sales growth, competitive positions in the market, etc. The“time to market strategies”, which are changing according to various market and demand conditions, play a key role in the success of the new product development process. It is a fact that, there is a certain and significant trade-off between time-cost and performance of the product which are directly effecting the new product development strategies of a company. Here, firstly the company has to analyze this trade-off carefully and then must determine which product development strategy is mostly in accordance with the market conditions and fits best to the company's position in the market. There are many important approaches, technologies and techniques used to ensure a successful product development such as, Concurrent Engineering, Computer Aided Design/Manufacturing, Computer Integrated Manufacturing, Computer Aided Engineering, Gantt Charts, PERT & CPM methods, etc. In this thesis, after investigating all of the above mentioned strategies, methods, approaches and technologies, Quality Function Deployment (QFD) is examined in detail, as a strategic tool for developing new products. Following the explanation of the brief history and theoretical background of the QFD technique, the thesis ends with the application of the QFD in the product development process of an international aluminium foundry. VI