Isıtma sistemi denetleyicisi
- Tez No: 172933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, sıcak sulu bina ısıtma sistemlerinde kullanıla bilen mikroişleyici destekli bir ısıtma sistemi denetleyicisi tasarımlanmıştır. Tasarımlanan denetleyicinin işlerliği ısıtma sisteminde ısıtıcılara giden su sıcaklığı ve üç yollu vananın benzetim devresi üzerinde gösterilmiştir. Sistemin temel işlevi dış hava sıcaklığı değişse de ısıtıcı lara giden su sıcaklığını sabit tutmak ve günde dört ayrı za man diliminde olmak üzere haftalık programlanabilme özelliği ile sıcaklığı ayarlamak böylece ısı enerji tüketimini azalt maktır. Geliştirilen sistem, ısıtma sisteminde dolaşan suyun sıcaklı ğını değiştiren bir üç yollu vananın benzetim devresi için zaman oransal sinyaller üretmektedir. Sistem 8 085A mikroişleyicili bir mikrobilgisayar kartı, kul lanıcı verilerinin yüklenmesi için bir tuş takımı, dört on dalık haneli bir gösterge, gösterge ile tuş takımı arasında ki arabağlantı (interface), gerçek zaman saati, sıcaklık al gılayıcı devresi ile ısıtıcılara giden su sıcaklığı ve üç yollu vananın benzetim devresinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this thesis, a microprocessor-based heating controller i£ designed for the hot water heating system installed in the buildings. The control action of the designed controller is shown on the simulation circuit of the temperature of the hot water circulating through heaters and the three-way valve. The basic function of the system is to provide a constant temperature of the circulated hot water as the outdoor temperature fluctuates. In addition the system is also capable of adjusting the temperature of the circulated hot water by means of a timing program developed in this study. The program enable us to control the system four times a day through the week. Consequently, it is shown that our system helps to save heat energy consumption. The controller developed produces time proportional pulses for the simulation circuit of a three-way valve to change the temperature of circulated water in the heating system. The controller is composed of a 8085A microprocessor based microcomputer card, a keyboard to load the user data, a four-digit display, an interface between the display and the keyboard, a real time clock, a temperature sensing circuit and a simulation circuit of the three-way valve and temperature of water circulating in the heaters.