Örgütsel stres faktörleri ve iş doyumuna etkileri
Organizational stress factors and their effects to job satisfaction
- Tez No: 172977
- Danışmanlar: PROF.DR. NERMİN UYGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, çalışanların algıladıkları örgütsel stres faktörlerini ve iş doyumu düzeylerini araştırmak ve ayrıca bu faktörlerin iş doyumu üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak, örgütsel stres faktörleri ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi gösteren bir model geliştirilmiştir. Daha sonra ise, katılımcıların (a) algıladıkları örgütsel stres faktörleri, (b) iş doyumu düzeyleri ve (c) demografik özellikleri hakkında bireysel düzeyde veri toplamak için bir survey araştırması gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler sonucunda, çalışanlar tarafından algılanan örgütsel stres faktörlerinin iş doyumu üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to search the organizational stress factors perceived by the employees and their job satisfaction level and also to determine the effects of these factors on job satisfaction. For the purpose, first of all, a model has been developed to illustrate the relationship between organizational stress factors and job satisfaction. After that, a survey has. been carried out to obtain data on the individual level about, the participants' (a) perceptions of organizational stress factors, (b) the level of job satisfaction and (c) demographic characteristics. As a result of statistical analysis, it has been determined that organizational stress factors perceived by the employees are effective on job satisfaction.