Toplam verimli bakım (TVB) yönetimi ve bir verimli bakım uygulaması
Total productive maintenance (TPM) management and a total productive maintenance application
  1. Tez No: 172978
  2. Yazar: ÖZGÜR KALKANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN AVUNDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kalite' irin gelişmesi için birçok çalışmalar yapılmakta ve yeni yöntemler geliştirilmektedir. Özelliklede Japonlar' in bu konuda düzenli çalışmaları vardır. Bu yöntemlerden biriside TVB (Toplam Verimli Bakım)' dır. Toplam Verimli Bakım şirketlerin toplam ekipman verimliliğini arttırmak için her kademeden ve her bölümden çalışanların katıldığı bir yönetim felsefesidir. 21. Yüzyılı yaşadığımız şu sıralarda birçok şirkette üretim ve bakım bölümleri farklı ve ayrı şekilde organize edilmiştir. Bu iki ayrı bölüm firma son çıktısı için ortak, beraberce çalışıyor gözükse dahi sık sık bu bölümler arası iletişim kopukluklarından dolayı sorunlar yaşanmaktadır. Toplam verimli bakım, bakım ve üretim bölümlerinin ürün kalitesi, ekipmanların kullanılır durumda olmasını ve ekipman güvenlirliğini geliştirmek için birarada takım halinde çalışmasını sağlayan bir mekanizmadır. Bu çalışmada Toplam Verimli Bakım' m teorik teknikleri ve uygulamadaki yönleri tanıtılacak ve ayrıca Vestel Elektronik AŞ Plastik Üretim Bölümü' ndeki uygulaması hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
To improve the quality various studies are being done and new methods are being developed. Especially Japanies has well documented studies for this subject One of the methods they developed is the TPM (Total Productive Maintenance) TPM is a management philosophy where all workers from all position and departments at a company attends to increase the total equipment productivity. Nowadays in 21.th century, many companies organize their production and maintenance departments differently and seperately. Although these two sperate departments look working in cooperation and partnership, frequently problems occurs due to missing synchronizations. TPM is a mechanism where maintenance and production departments work together as a team to improve product quality, usability of the equipments and equipment safety. At this work, theoratical techniques and application isues of TPM will be introduced and information will be given for the application at Vestel Electronics CO Plastic Production Department. VI