Örgütlerde yüksek performanslı ekiplerin oluşturulması ve bir uygulama
Formation high-performance teams in organizations and an implementation
  1. Tez No: 172980
  2. Yazar: DOĞUŞ SERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET Günümüzün giderek karmaşıklaşan ve sertleşen rekabet ortamı bireyselliğe dayalı çalışma yerine; tüm bireylerin bilgi, beceri, yeteneklerinden yararlanılan ekip çalışmalarını zorunlu kılmaktadır. Ekip çalışmaları ile hem çalışan memnuniyeti ve güdülenme artmakta hem de ortaya çıkan sinerji ile örgüt performansları hızla yükselmektedir. Bu nedenle, ekiplerin oluşturulmasının yanında nasıl yüksek performans gösterecekleri de önem kazanmaktadır. Sonuç olarak yüksek performans gösteren ekiplerin performans sonuçlan ve yararları göz önüne alındığında ekip çalışmalarının örgütler ve bireyler açısından ne derecede yaşamsal öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı ekip çalışmalarının yararlarını, bireyler ve örgütler açısından nasıl bir öneme sahip olduğunu, örgütsel başarıdaki rolünü, bunları gerçekleştirebilmek için ekiplerin gerekli olan yüksek performanslı bir çalışmayı nasıl gösterebileceklerini araştırmak ve bunu bir uygulama ile somut hale getirmektir. Bu çalışmada öncelikle ekip ve ekip çalışması kavramı üzerinde durularak ekip ve ekip çalışmalarının özellikleri, gruplardan farklılıkları, oluşturulma amaçları ve nedenleri, türleri, gelişim süreci, yararları, sakıncaları ve önemi ele alınmıştır. Daha sonra yüksek performanslı ekip kavramı üzerinde durularak yüksek performanslı ekiplerin oluşumu, özellikleri, yüksek performanslı ekiplerin ve oluşumunun temel unsurları, ortaya çıkabilecek engeller ele alınmıştır. Son bölümde bu çalışmanın amacını somutlaştırmaya yönelik olarak bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket tekniği kullanılmış, veriler analiz edilerek elde edilen sonuçlar yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's complicated and tough competitive atmosphere, the teamwork is urged instead of the working style based on individuals own knowledge, talent and skills. By the help of teamwork there seems to be an increase in both employee satisfaction and motivation. In line with this situation, the performances of the organizations are increasing by the synergy that has emerged as well. Owing to this, in addition to the importance of how to organize a team, the increase in the level of performance of the team becomes important too. Consequently, if the performance results and the advantages are considered, it is realized that the teamwork has a vital importance above the organizations and individuals. The aim of this study is that to research the benefits of the teamwork, how important the teamwork is for the organizations and individuals, its role in the success of the organizations, how to perform a high-performance teamwork and to concretize the research of all above with an implementation. In this study, firstly, the concept of team and teamwork is emphasized. Therefore, the characteristics of team and teamwork, the difference of the teams from the groups, the purposes and reasons of organizing a team, types of teams, processes of team developments, advantages and disadvantages of teams and the importance of the teams are undertaken. Secondly, the concept of high-performance teams is emphasized. Therefore, the formation of high- performance teams, the characteristics of them, the basic elements of high- performance teams and their formation and the obstacles that may occur are undertaken. Finally, a research to concretize the aim of this study has been made. In the research, the questionnaire technique was used, the data were analyzed, the results are interpreted and according to these, suggestions are put forward. VI