Türkiye'de mali disiplinin sağlanmasında bağımsız üst kurulların rolü; BDDK örneği
The role of independent adminisrative authority at suporting to the fiscal discipline in the Turkey; example of BDDK
- Tez No: 172997
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Ekonomide aktif bir rol alması gerektiği ileri sürülen devletin, sınırsız bir müdahale ve yönetim kapasitesine sahip olduğu varsayılmış, devletin başarısızlığı dikkate alınmamıştır. 1980'lere gelindiğinde devletin başarısızlığının ekonomiye olan olumsuz etkilerinin üstesinden gelmek için, devletin ekonomideki rolünün en aza indirilmesi yönünde politika önermeleri gündeme gelmiştir. Bu politikalar çerçevesinde, çoğu gelişen ülke ekonomisinde dış ticaret, mali piyasalar ve kamu ekonomisinde etkinliği arttırmak amacıyla önemli reformlar yapılmıştır. Piyasa sisteminin kendiliğinden sağlıklı rekabet ortamını oluşturamadığı için piyasa aksaklıklarının oluşmuş ve bu durumun yarattığı olumsuzlukların giderilmesi için regülasyon adı verilen devlet müdahalesi gereksinimi ortaya çıkmıştır. Regülasyon görevi ise Bağımsız İdari Otoriteler yerine getirmeye başlamıştır. BİO'lar, temel hak ve özgürlüklerle ilgili alanlarda önemli düzenleme ve denetleme yetkileri kullanan özerk statüdeki idari yapılar olarak tanımlanabilir. Siyasi iktidar ve ekonomik güç odaklarından gelebilecek tehlikelere, yeni teknolojilerin ve mali araçların olası tehditlerine karşı birey özgürlüklerini ve ekonomik düzeni korumak, devletin yerine getirmesi gereken bir işlev olarak ortaya çıkmıştır. Bunu gerçekleştirmek üzere müdahale, baskı ve etkiden uzak olarak faaliyet gösteren BİO'lar oluşturulmuştur. Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de BİO'ların ekonomiye etkileri önemlidir. Son yıllarda ekonomik krizlerin kaynağı bankacılık sektörü olduğu için Bağımsız İdari Otorite olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun da mali disiplinin sağlanmasında rolü önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The government, which is put forward to require taking active role, assumed that have unlimited interference and administration capacity and government's failure doesn't take in considerations. When coming in 1980's to take over the negative effects of government's failure, the proposal of policy which is minimizing the government's role in the economy has been came to the schedule. In this framework of policy, in the lots of developing countries economies, for aiming at increase efficiency in external trade, fiscal markets and public economy, important reforms has been done by government. Because of market system couldn't be formed healthy competitive environment by it self, market errors has been formed and to remove this situation's negatives government interference requirement arises called regulation. Independent Administrative Authority begins to carry out regulation mission. İAA's are described that administrative of autonomous status constructions which are using important regulation and audit authority at the basic rights and liberty dealing with in this area. Against the dangers where can be come from political and economical power focuses, and against new technology's possible threats, to protect individual liberty and economic order is main operation of government carrying outs requirements are appeared. To carrying out this, IAA that is far away from interference, effects and pressure, has been formed. In the Turkey IAA have important effects on economy like in the World. At the last years, because of economical crises was resourced from banking sector, the Independent Administrative Authority BDDK's supporting fiscal discipline role is important. VI