İvesilerde canlı ağırlık ve yapağı özellikleri üzerine yaşın etkisi
- Tez No: 173000
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
III ÖZ Yedi farklı yaş grubu İvesilerde canlı ağırlık ve yapağı özellikleri üzerine yaşın etkisi araştırılmıştır» Yaşlı koyunlar. az, genç koyunlar daha fazla canlı ağırlığa sahip 'bulunmuşlardır. Kirli yapağı ağırlığı da aynı şekilde koyunlar yaşlandıkça azalmıştır. Bunların aksine, yapağı kalitesi (sortiman), yaşlı İvesilerde 48' 5 (D) ve gençlerde ise 46 '5 (E) 'bulunmuştur,, İvesilerin kirli yapağı ağırlığını arttırmak için canlı ağırlık ve lüle uzunluğu bakımından yapılacak seleksiyon ile ilerleme sağlamak olası görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of age on live weight and wool characteristics is investigated in 7 age groups of Awassi sheep. It was found that the older animals were lighter. than the youngers. Similarly, the fleece weight decreased as the age increased,, On the other hand, the quality of fleece weight regarding to fineness was 48'5 (D) in older animals and 46'5 (E) in younger Awassiea, In order to increase the fleece weight of Awassis a selection based on live weight and fiber lenght should be applied.