Pamuk sapının biyolojik bozunmasında termokimyasal işlemlerin etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 173001
  2. Yazar: AYLA GÜL EMRAHOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FADİME TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ill ÜZ Bu çalışma, farklı ısıl işlemlerin pamuk sapını biyolojik bozunabilir maddelere dönüşümündeki etkinliğinin araştırılmasını içermektedir. Pamuk sapının (kütlece %20 lik) sulu çözeltisi, HaOH (kütlece pamuk sapının %10 u) ile karıştırılarak havasız ortamda, suyun kritik sıcaklığının altındaki değişik sıcaklıklarda bir saat sürelik ısıl işlem uygulanmıştır. Termokimyasal işlem gören pamuk sapının biyolojik bozunur- luğu laboratuvar boyuttaki anaerobik fermentörde araştırılmıştır. MezoSHk (30°C - 35°C) ve termofilik (50 - 55°C) sıcaklıklarda sürdürülen fermantasyon sırasında zamanla BOB* ' ve GOD değişimleri incelenmiştir. Sonuçlar termokimyasal işlemin ve termofilik sıcaklığın biyolojik bo^unması artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research is concerned with the evaluation of the efficiency of different heat treatment procedures in converting cotton stalk to biodegradable substances. Aqueous suspensions of cotton stalks (20% by weight) and sodium hydroxide (10% of cotton weight) were substituted in the absance of air for one hour to various temperatures which were below the critical temperature of water, Biodegradability of the thermochemically-treated cotton stalk, was assessed using a laboratory-scale anaerobic digester. During fermentations carried out at mesophilic (30 °C, 35*tJ) and thermophilic (50 *C, 55°C) temperatures, changes in BODt and COD with time were determined. The results indicate that both the thermochemical treatment and thermophilic fermentation temperatures increase the bioregradability of cotton stalk.