Karar sürecinde karar destek sistemlerinin oluşturulması ve bir uygulama
Construction of a decision support system in a decision process and an application
  1. Tez No: 173004
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZÜBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN YARALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Karar Destek Sistemleri (KDS), yapılandırılmamış ya da yarı yapılandırılmış problem durumları ile karşı karşıya olan ve bununla ilgili bir çözüme ulaşmak isteyen, her seviyedeki ve her türdeki yöneticinin kullanabileceği bilgisayar ile bütünleşik, etkileşimli bilgi sistemleridir. Yani KDS, oluşturucusu, kullanıcısı ve sistemin kendisinin aralarında kurulan bir etkileşim süreci ile meydana gelir. Sahip olduğu tekniklerle, belirli konular hakkında, bir insanın kendi kendine üretebileceği alternatiflerden çok daha fazlasını, çok daha kısa sürede oluşturabilir. Bu şekilde organizasyondaki verimliliği ve bu çözüm alternatiflerinden en uygun olanının seçilmesinde destek sağlayarak karar kalitesini arttırır. KDS, karar vericilere, yeteneklerini geliştirmede ve bakış açılarım genişletmede yardımcı olmaktadır. Ancak asla onların adına karar vermemekte ve onların yerini almamaktadır. Bu sistemler, karar için gerekli altyapıyı hazırlarlar ve son karan her zaman kullanıcı verir. Bilgisayar aracılığı ile elde edilen bilgi ve insani yargıyı bir araya getirerek karar sürecini desteklerler. Yapılan çalışmada, KDS'nin şirketlerin personel işe alım süreçlerindeki karar durumlannda kullamlabilirliğini göstermek amaçlanmıştır. Bu süreçlerde, başvurular çok yoğun olabilmekte ve yöneticiler eleman alımlarında hangi kriterlerin daha önemli olduğuna karar verme konusunda zorlanabilmektedirler. Bunun için, çalışan performansı üzerinde ne tür özelliklerin etkili olduğunu gösteren bir modelin oluşturulması ve yapılacak seçim çalışmalarının bu yönde ilerletilmesi daha bilinçli bir personel alımı sağlayacak ve bu şekilde şirket performansına da pozitif bir katkı sağlayacaktır. Şirkette çalışan kişilerin performanslarını ve bu performansı etkileyen özelliklerini kullanarak kurulacak bir regresyon modeli ile şirkete alınacak yeni kişilerin de hangi özellilerinin öncelikli olarak dikkate alınması gerektiği vıbulunabilir. Bu tip bir çalışma için oluşturulacak olan Karar Destek Sistemleri ile bu tip kararların alınması kolay ve hızlı bir hale getirilebilir. Bu çalışmada şirket başarısını arttırabilecek, yüksek performans sağlayabilecek vasıflı çalışan profili elde edilirken, Karar Destek Sistemleri' nden ne şekilde faydalanılabileceği vurgulanmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Decision Support Systems (DSS), are computer integrated and interacted information systems that can be used by managers at all levels, facing with unstructured or semi structured problems and willing to attain the best solution. Namely the interaction process, established between the generator, the user and the system itself, creates these system. By the techniques it has, it can generate much more alternatives much more quickly then a person can do on his own. By supporting the selection of the best alternative, the system can increase the efficiency of the organization and improve the quality of the decisions. DSS helps decision makers improve their capabilities and broaden their point of view. But it never makes decisions for them and never takes their place. These systems construct basement to reach the decision and the user makes the final judgement. They support the decision process by bringing together the information achieved by the computers and the humane judgement. The usage of DSS at job interview periods in the organizations wanted to be illustrated in this study. In these periods there may be a lot of applicants and the managers can face with the difficulty of deciding, which criterion to take into consideration first for the eliminations. For this type of cases, construction of a model that indicates which attributes are most effective on performance of the workers and making the eliminations according to this model may result in the consciousness at the employments and may improve the performance of the organizations. By generating a regression model using the performances of the employees working in the company and their personal characteristics that can be effective on their performance, the characteristics that the new employees should have can be exposed. A DSS, which is generated for this type of situations, may help to facilitate and speed up the decisions that are mentioned above. viuThe study stresses on how to benefit from DSS to expand the success of the company by achieving qualified workers who will ensure high performance. IX