Lityum ve üç elektronlu atom iyonlarının gj-faktörlerine relativistik kütle katkısının hesaplanması
  1. Tez No: 173005
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Hylleraas tipi fonksiyonlardan kurulan dalga fonksiyonları kullanılarak, temel haldeki Lityum ve üç elektronlu atom iyonlarının g_- faktörlerine relativistik kütle katkısını hesaplamak için bir bilgi sayar programı geliştirilmiştir. Bu program kullanılarak Li, Be+, B+2 ve C+3 için hesaplamalar yapılmış ve bu sistemler için bulunan nümerik değerler kullanılarak +4 +5 N ve 0 için değerler elde edilmiştir. Bulunan sonuçlar, deney sonuçlarına hata sınırları içinde uygun g,- faktörü veren teorik çalışma sonuçlarıyla çok iyi uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this thesis a computer program has been developed for computing the relativistic-mass-correction to the gT -factors of Li and Li-isoelectronic systems in their ground states / using the wave functions which are linear combinations of Hylleraas-type functions. By this program computations for Li, Be +, B +2, and C+3 have been done, and the numerical values obtained for these systems have been extrapolated to get values for N+4 and O+5 The results found are in good agreement with the results of theoretical works which agree well with the experimental results within the error limits.