Türkiye'de iş aramaya etki eden faktörlerin incelenmesi - ekonometrik yaklaşım
- Tez No: 173021
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMDİ EMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET“İş Arama”, işgücü piyasası dahilinde olan bireylerin, iş bulma konusunda faaliyet içinde olmalarını ifade etmektedir. İş aramada birçok faktörün etkili olduğu yapılan çalışmalarda görülmüştür. Özellikle demografik faktörler bunların başındadır. Çalışmanın temel amacı; Türkiye' deki iş aramaya etki eden faktörleri belirlemektir. Bunun için, DİE' nin 2002 yılında yaptığı hane halkı işgücü anketi verilerine iki durumlu logit analiz tekniği uygulanmıştır. Ayrıca EKKY ile tahminlenmiş ve yorumlanmıştır. İş aramanın bağımlı; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kır - kent ve gelir bağımsız değişken olduğu farklı durumlar oluşturulmuştur. Çalışmada, kesildi tercih modellerinden iki durumlu logit model ile analiz edilme nedeni; bireyin iki alternatif arasında bir tercihle karşılaştığını ve tercihlerinin bireyin özelliklerine bağlı olduğu varsayıldığı için bu analiz tekniği kullanmıştır. Kategorik değişkenlerin birbiriyle karşılıklı etkilerini görmek amacıyla da EKKY ile tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Job Search”indicates individuals who are involved in the labor force world facilating in finding jobs. It has been seen in recent studies that there are many factors related to job search, the most important of which are demographic factors. The basic aim of this survey is to determine the factors which affect the“Job Search”in Turkey. For this reason, DIE has applied a binary analysis technique depending on the labor force questionable which was applied to the residents per house in 2002. Also estimated with OLS snd interpreted. Job search is a dependent variable, on the other hand, sex, age, marital status, education level, urban - rural and income are independent variables. The reason why binary logit models out of discrete choice model are analyzed is that the individual confronts two choices and it is supposed that the choices are dependent on the individual's personal preferences. To see interdependencies of the categorical variables OLS has been used. VI