İbn Cüreyc ve hadis ilmindeki yeri
Ibn Jurayj and his position in hadith literature
- Tez No: 173020
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırmamız, hicrî I.asrın son yarısı ile hicrî I..asrın ilk yarısında Mekke'de yaşamış bir muhaddisi ve onun Hadis ilmi içindeki konumunu konu edinmektedir. İsmi Abdülmelik b. Abdüilaziz b. Cfireyc el-Mekkî'dir. Hicri 80 yılında Mekke'de doğmuştur. Bu yüzden hadîs litera tünün erken dönemlerinin araştırılmasında önemli bir yeri vardır. Tabakât ve rical kitaplarında ilk kitap tasnif eden kişi olarak İbn Cfireyc gösterilmektedir. Bu sebeple onun eserlerini de -ulaşabildiğimiz kadarıyla- sunmaya çalıştık. Hadisten başka tefsir ve fıkıhta da söz sahibidir. Bu yüzden, İbn Cfireyc'in tefsir ve fıkıh ilimlerindeki yerini de incelemeye çalıştık. Bu çalışma, ilk dönem muhaddislerinden İbn Cüreye'in yaşamını ve ilmî şahsiyetini incelemek ve hadis literatürünün ilk dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla hazırlanmıştır. HÜSEYİN ÖZSOY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is aimed to define position of muhaddis who lived in Makkah from h.80 to h.150. His name is 'Abd al-Malik b. Abd al-Azîz b. Jurayj al- Makkî. He was born in h.80. So he is an important person to research early period of hadith literature. Besides some riwayat about him said that he is a first author in hadith literature. Therefore, we studied İbn Jurayj and his written work- in addition İbn Jurayj interested in tafseer and fiqh. So we need to research his ideas in fiqh and tafseer. We decided to research his life and products to know more informations about early period of hadith literature. So this thesis was studied to have some information about İbn Jurayj' s life and his studies about hadith. HÜSEYİN OZSOY VI