İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın yapısal analizi
The structural analysis of İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 173022
  2. Yazar: BAŞAR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT PAZARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Finans literatüründe hisse senedi fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki üzerine yapılan birçok araştırma yer almaktadır. Bu araştırmaların çelişkili sonuçlar ortaya koyması, bu konunun güncelliğini sürdürmesine neden olmaktadır. Gelişmekte olan borsalarda endekslerin temel değişkenlerden bağımsız bir şekilde hareket ettiği ve oynak bir yapıya sahip olduğu gözlenmektedir. Diğer taraftan gelişmiş borsalarda endeksler makroekonomik değişkenlerle sıkı bir ilişki içerisindedir. 1986 yılında faaliyete başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) kurulduğu günden bu yana gelişme çabası içerisindedir. Ancak gerek Türkiye'nin coğrafik konumu gerekse de sahip olduğu değişken siyasi yapının oluşturduğu siyasal istikrarsızlık tüm ekonomiye olduğu gibi borsaya da olumsuz yönde yansımaktadır. Çalışmamızda İMKB'nin gelişmekte olan bir piyasa olma özelliği göz önünde bulundurularak, hisse senedi fiyatlarının temel makroekonomik değişkenler olan enflasyon oram, faiz oram, para arzı, ekonomik faaliyet, döviz kuru ve altın fiyatlarıyla olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, finansal piyasalar üzerinde durulmuştur. Menkul kıymet borsalarının ekonomik işlevleri, dünyada ve Türkiye'deki gelişimleri açıklanmıştır. Buna ek olarak hisse senedi fiyatları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler teorik anlamda incelenmiştir. İkinci bölümde ilişkileri ortaya çıkarmada kullanılacak ekonometrik yöntemler teorik olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise önceki bölümde teorik yapısı verilen yöntemler kullanılarak elde edilen İMKB endeksi ve makroekonomik değişkenlere ilişkin uygulamak sonuçlara yer verilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In finance literature there are so many researches which studied the relationship between macro economic variables and stock prices. The conflicting results from these studies cause this topic to be current today. In emerging markets, it is obvious that stock exchange index is independent of the basic macro economic variables and has an unsteady structure. On the other hand in advanced markets, the stock Exchange index has a strong relationship with macro economic variables. İstanbul Stock Exchange (ISE), which established in 1986, has been making great effort for developing since its inception. But, both the geographical position of Turkey and the political instability in Turkey are effecting the stock exchange badly. In our study emerging market character of ISE is taken into consideration and the relationship between stock prices and the basic macro economic variables like inflation rate, interest rate, money supply, economic activity, exchange rate and gold price is researched. In the first part, financial markets are studied. The economic functions of the stock exchanges, their developments all around the World and Turkey are examined. In addition to these the relationship of the stock prices and macro economic variables is explained theoretically. In the second part the econometric methods that are used for exposing the relation are explained. The third part is the application part. It includes the results of the methods which are explained in the second part. VI