Yaşlanma olayının D. melanogasterde geroprotektörlerde ertelenmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 173050
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İÜ ÖZET Bu çalışmada,, serbest, radikaller ve bunların biyolojik sis temlerde oluşturduğu, zararlı etkiler"! önleyerek yaşlanmayı geciktirdiği ileri sürülen geroprotektörlerden, vitamin C, vitamin E. BHT (Bütile hidroksitoluen), NPG (n-propil galat), 2-MEA (2-merkapto etilamin), aspirin ve Gerovital H3'ün D.melanogaster ömür uzunluğuna etkileri çalışılmıştır. Çalışmalar sırasında, ortam sıcaklığı C25+i°C) f bağıl nem (%40-ÇO), aktarma işlemleri dışında tamamen karanlık olan ışık peryodu, her tüpte 10 bireylik populasyon yoğunluğu ve anasal yaş ti- 6 günlük), besin ortamı (Formula 4-24, Carolina Biological Supply Comp.) gibi çevre koşulları sabit tutulmuşlardır. Sözü edilen maddeler, belirli derişimlerde Formula 4-24 ha zır besi yerine katılarak uygulanmıştır, uygulama ergin ömrü boyunca, ömrün birinci ya da ikinci yarısında yapılmıştır. Ayrıca BHT ve NPG'nin denenmeleri sırasındaki uygulama, yukarıdakilere ek olarak, gelişim devresini de kapsamaktadır. Antioksidantlardan vitamin C'nin %25 ve %10'luk derişimler de besin yoluyla Ömür. boyunca verilmesinin ortalama ömür uzunluğunu, kontrola göre önemli düzeyde düşürdüğü saptanmıştır. Vitamin E'nin %1'lik derişimde ömür boyu verilmesi erkekler de %45,54, dişilerde %65,53 oranına varan ortalama ömür uzunluğu artışına neden olduğu bulunmuştur. Uygulanan daha yüksek vitamin E derişiminin ömür uzunluğunu etkilemediği gözlenmiştir. Daha düşük derişimlerde ve ömrün ikinci yarısında uygulanması ömür uzunluğunda artışın düşük düzeyde olmasına yol açmıştır. BHT'nin her derişim ve her uygulama tipinde D melanogaster ' in ömür uzunluğunu artırdığı saptanmıştır. Artışların ora-XV nı dişi gruplarında erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, gelişim ve ergin devrelerinde %0,5Vi'ik BET uygulamasının, erkeklerde önemli düzeyde artışlara neden olduğu gözlenmiştir. Genel olarak NPG'nin Drosophila ömür uzunluğunu 'önemli derecede artırdığı ya da düşürdüğü gözlenememiştir. Ancak gelişim ve ergin döneminde %0,5'lİk NPG alan erkeklerin ömür uzunluğunda bir artış kaydedilmiştir. 2-MEA'nın ömür uzunluğuna etkisinin uygulama zamanına değil, ancak derişime bağlı olduğu saptanmıştır, 2-MEA'nın %0,001'lik derişimden daha yoğun olduğu durumlarda ömür uzunluğunu düşürdüğü? daha seyreltik çözeltilerinin ise artırdığı gözlenmiştir, özellikle %0, 00001 'lik 2-MEA'nın ortalama ömrü erkeklerde %33,13, dişilerde %60,05 oranın da artırdığı bulunmuştur. Aspirin derişiminin %0,004'den düşük olması halinde ömür uzunluğunu etkilemediği, daha yüksek deri simlerinin ömür uzunluğunu önemli düzeyde düşürdüğü saptanmıştır, GH3'ün hangi derişimin ne zaman uygulandığına bağlı kalmak sızın, D.melanogaster ömür uzunluğunda bir etkisi olmadığı ve ortalamaların kontrol gruplarından farksız olduğu bulunmuştur. Vitamin E, BUT ve 2-MEA'nın canlılarda ömür uzunluğunu artırdığı gözönüne alınarak, daha ilerdeki çalışmalarda bu geroprotektörlerin ömür uzatma teknolojisi açısından değerlendirilmesi yararlı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the effects of those chemicals Known as ger oprotec tors such as vitamin G, -vitamin E, BHT (Butylated hydroxytoluene:), NRG Çn-propyi gallate“), 2-MEA C2-mereapto- ethylamine), aspirin and Gerovltal H3”, which were suggested to delay- aging phenomenon /by preventing the deleterious effects of free radicals on biological systems,, on the life span of g.melanogaster were studied, Öuring this investigation, the environmental conditions as temperature (25±1°C), relative humidity (40-60 %), photo- period (always dark except during transfer procedure), population density (10 flies/tube}, parental age (1-6 days), food medium (Formula 4-24 instant, Carolina Supply Comp.) have been kept constant. These chemicals were given to flies. by adding them to ins tant medium (Formula 4-24) at certain concentrations. The treatment periods Included whole adult life, first half or second half of. adult life. In addition to these, during the treatments of BOT and NPG, the developmental period was included. It was determined that giving the antioxidant vitamin C in concentrations of 25% and 10% by food, to Imagoes, signifi cantly decreased the mean 1 if a span of Droşophlla In comparison to that of controls. One percent vitamin E treatment of adult caused life span extensions as much as 45,54% in males and 65,53% in females. It was also observed that the higher concentrations of vitamin E does not influence the life span.Vltamin E treatment, during the second half life, in low concentra tions resulted in lower life span extensions. It was shown that, in all concentrations and types of treatments applied BHT increased the life span of D.mela- nogaster. The rate of increase was higher in females thanVI that in, males. Moreover, the treatment with 0,5% BHT in both developmental and imaginal periods caused higher extensions of life span in males than that in females. Generally, it was- observed tha t NPG does not significantly Increase or decrease the life span of Dröso'ph'ila. However, treatment of flies- with 0,5%. NPG during both developmental and adult period caused an unslgrtificant extension of the life span in males. It was determined that the effect of 2-MEA on life span was not depended on the type of treatment, but on concentration. 2-MEA treatment during whole adulthood with the higher concentration of 0,. 001% causes to decrease the life span and with the hower concentrations it was increased. Especially the treatment with 0,00001% 2-MEA, increased the mean life spans and this was as much, as 33,13% in males and 60,05% "In females. It was found that concentration of aspirin lower than 0,004% in medium does not influence the life span, But, the higher concentrations- decreased mean life span of Drosophila significantly. It was determined that life span. of Drosophila was not influenced by the concentration and types of treatments of Gerovital H3. The means were not different as compared to controls. Taking into consideration that vitamin E, BHT and 2-MEA cause to prolong the duration of life in living systems, it was thought beneficial that in further investigations, these geroprotectors should be evaluated in detail, from the point of tlew of life-extension technology.