Yeni bir örgütlenme modeli olarak sosyal güvenlik kapsamı içinde evde bakım hizmetleri: Türkiye örneği
Home care services in cover of social security as a new organization model: Sample of Turkey
- Tez No: 173051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Nüfusun yaşlanması, özürlülük ve kronik hastalıklardaki artış, sağlık hizmetlerine olan talebin yükselmesine ve sağlık harcamalarının Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içindeki payının büyümesi bakım gereksinimine olan talebi artırması, maliyet açısından da yeni kaynakların ve yöntemlerin aranmasına neden olmuştur. Bununla birlikte; finansman sorunları yanında, mevcut yatak sayısının yetersizliği, hizmetin verimli bir şekilde sağlanmaması ve kalite güvenliği ile ilgili sorunlar kurumsal bakım hizmetlerine alternatif aramaya yöneltmektedir. Evde bakım hizmetlerinin, birey merkezli bakım hizmeti olması yanında, sağlık harcamaları ve maliyetler yönünden de kurumsal bakım hizmetlerine göre birçok üstünlüklerinin olması, bireyler ve hükümetler tarafından tercih nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumlarda yaşlanma ve diğer nedenlerle ortaya çıkan bakım gereksinimi geleneksel olarak ailenin temel sorumluluğunda olmasına karşın, son yıllarda birçok ülkenin; hasta, özürlü ve yaşlıların temel bakım gereksinimlerinin karşılanmasında ailenin yetersiz kalması ve aile üzerindeki yükün artması ile uygun ve etkili bakım hizmetlerini daha düşük maliyette, kapsamlı ve aile ile devletin rolü arasında dengeyi sağlayacak olan evde bakım sistemlerini geliştirmek ve politika oluşturmak konusunda çaba gösterildiği görülmektedir. Çünkü, endüstrileşme ve sosyal değişimin artması ile günlük yaşamın gereklerini yerine getirmede başkalarının bakımına muhtaç olanların bakımı, yalnızca aile bireylerini ilgilendiren bir sorun olduğu kabul edilmemekte ve yeni bir sosyal bir risk olarak değerlendirilmektedir. Sözü edilen bu riskin karşılanmaması da sosyal güvenlik sisteminin önemli bir boşluğu olarak görülmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aging of the population, the increase of disability and chronic sickness caused the increase of demand for the health care services. The fact that portion of the health expenses in the Gross Domestic Product (GDP) increased the demand of the need for care also caused new sources and methods to be searched for in terms of the cost. However, besides the financial problems, insufficiency of the present hospital beds, and that care services cannot be profitably provided, and the problems on quality assurance lead us to search for alternatives for institutional care services in plenty of various aspect come into being as the reason for preference. Although need for care in societies, which happens due to aging, or some other reasons, is under the responsibility of the family many countries seeing recently that the family is being insufficient in meeting the basic care needs of the sick, disabled and elderly, and the family undergoes an increased burden, have been making efforts about developing low costing home care services systems and bringing forth a policy in order to provide overall balance of the role between the government and the family. This is because in meeting the needs of daily living, the care of the people who need the care of others with the increase of industrialization and the social changes is not only problem concerning the family but it is valued as a social risk, as well. Not providing the so-called risk has already been noted as an important gap of the social security systems. u