Pamuk bitkisinde beslenme-verim ilişkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 173077
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KAYA, PROF. DR. NURİ GÜZEL, DOÇ. DR. RIFAT DERİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, pamuk bitkisinin besin maddeleri içeriğinin vejetasyon süresince belirlenmesi ve bu içeriklerle ürün oluşumu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. İki bölümde yürütülen bu araştırmanın birinci bölümünde azot gübrelemesinin pamuk bitkisinin kütlü verimi ve bitkinin N, P, K, Ca, Lig içeriği üzerine vejetasyon süresi boyunca olan etkileri, ikinci bölümde ise yaprak gübrelerinin pamuk bitkisinin kütlü verimi ve bitkinin P, Zn, Fe, Mn içeriği üzerine olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this 3tudy is to determine the nut rient content of the cotton plant during the vegetation period and to investigate the relationships between the nut rient content and yield. In the first part of this study the effect of nitrogen fertilization on the seed cotton yield and II, P, IC, Ca, lilg content of the plant during the vegetation period, and in the second part, the effect of foliar application of cotton fertilizers on the seed cotton yield and P, Zn, Pe and Mn. content of plant were investiga ted.