Farklı organik gübrelerle uygulanan azaltılmış kimyasal gübrelerin pamukta verim ve kalite parametreleri üzerine etkileri
Effects of reduced chemical fertilizers applied with different organic fertilizers on yield and quality parameters in cotton
- Tez No: 928037
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, farklı organik gübrelerle birlikte uygulanan azaltılmış kimyasal gübre gübrelerin pamukta verim ve kalite parametreleri üzerine etkilerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2022 ve 2023 yıllarında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarsus Toprak ve Su Kaynakları Lokasyonu Merkez İşletmesinde yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı kurulan çalışmada, kimyasal gübre ve organik gübrelerin farklı kombinasyonları olmak üzere toplam 10 konu araştırmanın konusunu oluşturmuştur. Araştırma farklı dozlarda ahır gübresi, vermikompost ve k-humat ile birlikte N, P, K ve Zn den oluşan kimyasal gübrelerin iki farklı dozunu içerecek şekilde 3 ayrı deneme şeklinde kurulmuştur. Organik gübre kaynağı olarak kullanılan ahır gübresi, vermikompost ve k-humatın her birinden 2 doz (tam ve ½ doz), bunun yanında her bir dozun optimum kimyasal gübre ve optimum kimyasal gübrenin %75'ini içeren kombinasyonları kullanılmıştır. Araştırmada üç organik gübre kaynağı olarak ahır gübresi ve vermikompostun 0, 500, 1000 kg/da ve k- humatın ise 0, 3, 6 kg/da dozları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of reduced chemical fertilizers applied together with different organic fertilizers on the yield and quality parameters of cotton. The research was conducted in 2022 and 2023 at the Tarsus Soil and Water Resources Location Central Enterprise of the Alata Horticultural Research Institute Directorate. In the study, which was established with 3 replications according to the randomized block trial design, a total of 10 subjects, including different combinations of chemical fertilizers and organic fertilizers, constituted the subject of the research. The research was set up in 3 separate trials, including different doses of barnyard manure, vermicompost and k-humate, as well as two different doses of chemical fertilizers consisting of N, P, K and Zn. 2 doses (full and ½ dose) of each of barnyard manure, vermicompost and k-humate used as organic fertilizer sources, as well as combinations of each dose containing optimum chemical fertilizer and 75% of optimum chemical fertilizer, were used. In the study, 0, 500, 1000 kg/da doses of barnyard manure and vermicompost and 0, 3, 6 kg/da doses of k-humate were used as three organic fertilizer sources.