Beyin korteksinde bulunan piramidal nöron tipleri ve bunların deşarj şekli ile elektrokortikogram arasındaki ilişkiler
- Tez No: 173145
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNER TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1978
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
-89- Ö Z E T Nembutal ile uyutulmuş olan kedilerde beyinin somato-motor kort eksinde bulunan piramidal nöronlar, mikroelektrot tekniği kullanılarak aksonal ileti bazlarına göre sınıflandırıldı ve bunların deşarj şekilleri ile elektrokortikografik aktivite arasındaki ilişkiler araştırıldı. Piramidal nöronlar piramidal traktusun ipsilateral piramit üzerinden tek şokla uyarılması ile izole edildiler. Piramidal nöronların bu şekilde oluşturulan antidromik aksiyon potansiyelleri cammi kroelekt rotlarla ekstraselüler olarak kaydedildi, İzole edilen nöronlar aksonal ileti huşlarına göre, hızlı, yavaş ve çok yavaş olarak üç guruba ayrıldı ve bunlar Ft;S, SS olarak isimlendirildiler. P gurubunda bulunan nöronlar tüm populasyonun % 54' ünü oluşturuyordu ve aksonal ileti hızları 24-100 m/sn. arasında bulunuyordu. S gurubu {% 31) nöronların ileti hızları 11-24 m/sn., SS gurubu {% 15) nöronların aksonal ileti hızları ise 6-11 m/sn. arasında idi. Bu guruplarda bulunan nöronların ortalama ileti hızları ise sırası ile 46.85, 17.09, 8.77 m/sn. olarak tesbit edildi, Antidromik latens yani aksonal ileti hızı ile piramidal nöronun aksiyon potansiyelinin süresi arasında pozitif korelas yon bulundu. Bu ilişki doğrusal bir eşitlik ile ifade edildi. Ayrıca latens ile aksiyon potansiyelinin yüksekliği arasında negatif korelasyon tesbit edildi. Bu ilişki bir üssel fonksiyon ile ifade edildi.-90-_ Kortikal piramidal nöronlarda % 20 lik süksinilkolinin topikal aplikasyonu ile epileptik burst aktivitesi oluşturuldu. Bu deşarjlar esnasında elektrokortikogramda bifazik pozitif -negatif dalgalar kaydedildi. Bu dalgaların pozitif fazı ile burst aktivitesi aynı zamanda oluşuyordu* Tonik deşarj esnasında ise elektrokortikogramda düzleşme kaydedildi* Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda öne sürülen 2 tip piramidal nöron yerine bu çalınmada bulunan 3 piramidal nöron ti pi spinal motor sistemde bulunan 3 motonöron tipine uymaktadır. Ayrıca bu çalışmanın sonuçları beyin yüzeyinden kaydedilen yüzeysel potansiyellerin oluşumuna tek piramidal nöron aktivitesinin katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-91- SUMMARY The pyramidal tract neurons were classified according to their antidromic conduction velocities* Cats were anesthe tized with nembutal; the pyramids were exposed by a ventral approach. The antidromic pyramidal neuron action potentials were recorded by glass microelectrodes after stimulation of the ipsilateral pyramid. Three types of pyramidal tract neu rons were identified as fast (P: 54 %, 24-100 m/sec), slow (S: 31 %, 11-24 m/sec) and slowest (SS: 15 %, 6-11 m/sec). This new classification is in accordarce with three motoneuro- nal types. It was also found that the bursting activity of the pyramidal tract neurons coincides with the surface positive sharp waves.