Ülkenin enerji konusunda karşılaştığı sıkıntılar gözönüne alındığında alternatif enerji kaynaklarının Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kullanılabilirliği ve maliyet etkinliği
Employability and cost effectiveness of alternative energy sources in Turkish Armed Forces considering diffuculties which are related about Turkey's energy issues
  1. Tez No: 173146
  2. Yazar: EMRAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Tüm dünyada hızlı bir artış gösteren enerji gereksiniminin büyük bir kısmı, bir süre daha fosil yakıtlar ve hidrolik enerji ile karşılanabilecek olsa da fosil yakıtların kısa bir dönemde tükenmesi ve bunların yerini yeni enerji kaynaklarının alması beklenmektedir. Son yıllarda bütün ülkeler yeni enerji kaynaklarının geliştirilmesine özen göstermektedir. Bu çalışmada enerji, enerjinin önemi, yenilenebilir enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının gerekliliği, dünyada ve Türkiye'de enerjinin önemi araştırılmıştır. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi, biyokütle enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji ve yenilenebilir olmamasına rağmen 21. Yüzyılın enerji taşıyıcısı olarak görülen hidrojen enerjisi araştırılmış, Türkiye'deki potansiyeli hakkında bilgiler verilmiş ve bu enerji kaynaklarının TSK'da kullanılabilirliği tartışılmıştır. Bu araştırmalar sonucu, TSK'nın enerji politikası ile ülkemizin enerji politikasının paralel olması gerektiği ve yenilenebilir enerji kaynaklarına TSK'nın da gereken önemi vermesi gerektiği görülmektedir. Yine bu yüksek lisans çalışmasında, günümüzde ve gelecekte önemli bir yere sahip olan enerjinin TSK'da verimli bir şekilde kullanılabilirliği ile birlikte ekonomik olarak ta kullanılabilirliği araştırılmıştır. Yani, mevcut enerji kaynaklarının kullanımı yerine alternatif enerji kaynaklarının kullanılabilirliği araştırılmış, Kara Kuvvetleri bünyesindeki birliklerin ısınma, aydınlanma ve diğer enerji ihtiyaçlarının karşılanabilirliği incelenmiştir. Sonuç olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş, rüzgâr ve hidrojen enerjisinin TSK'da kullanılabileceği kanaatine varılmıştır. Daha sonra 7. Kolordu Komutanlığına bağlı bir taburun ısınma, mutfak, kantin ve ulaştırma gibi muharebe hizmet desteği hizmetlerinde, yani yüksek enerji ihtiyacı olan yerlerde gerekli sıcak suyun alternatif enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi kullanılarak, karşılanabilirliği üzerine bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda, güneş enerjili sistem dönüşümünün kısa bir süre içerisinde kendim amorti ettiği ve bir hayli tasarruf sağlayabileceği görülmüştür. Ayrıca bu taburda kullanılan ulaşım araçlarında doğalgaz dönüşümünün olurluluğunu araştıran ikinci bir uygulama daha yapılmıştır. BuII uygulamanın yapılma sebebi, daha önce de bahsedildiği gibi, yakın gelecekte hidrojen enerjisinin ulaşım araçlarında yaygınlaşacağı bilindiğinden, ulaşım araçlarında hidrojen dönüşümünün olabilirliğine yönelik çalışmalara temel teşkil edebilmektir. Bu uygulama sonucu sunulan sistemin TSK ve barış şartlarında uygulanabilirliğinin ve verimliliğinin denenmesi maksadıyla özellikle büyük şehirlerde günlük olarak fazla mesafe gidip gelen servis araçlarında denenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IIIl ABSTRACT A great part of demand for energy, Which is increasing quickly all over the world, is covered with fossil fuel and hydrolic energy. These energy sources will cover demand for energy for a while but fossil fuel will run out in near future. So, there are lots of predictions about new sources instead of present energy sources. Recently, all countries are trying to develop new energy sources. In this study, varied topics are researched such as renewable energy sources and necessity of using them, importance of energy in Turkey and all over the world. Also some of the renewable energy sources are researched such as solar energy, biomass energy, wind energy, geothermal energy and hydrogen energy that is called an energy carrier of 21st century despite of non-renewable. There is given some information about potential of Turkey and usage capabilities of these sources in Turkish Armed Forces. As a result of this research, it is clear that energy politics of Turkey and Turkish Armed Forces should be parallel. In addition, Turkish Armed Forces have to give more attention this subject This master degree study presents efficient and economic usage of energy, which has a great role present and future, in Turkish Armed Forces. In other words, usage of alternative energy sources and covering demand for energy such as heating, lighting and the others is researched in units of land forces. There is a demonstration about solar energy as an alternative energy source to heat water and kitchen, canteen and transportation services in a battalion of 7th Army Corps. As a result of tins demonstration, solar energy system information redeemed establish costs and made quite saving. There is another demonstration about natural gas transformation on transportation vehicles. Finally, there is an evaluation of using this system in daily activities on service vehicles especially in metropolis for examine efficiency and applicability in peace conditions and Turkish Armed Forces.