Sıçanlarda travmatik beyin hasarı modelinde mildronatın nöroprotektif etkisi
Investigation of the neuroprotective effect of mildronat in the rat model of traumatic brain injury
- Tez No: 518168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Travmatik beyin hasarı sonrasında gelişen inflamasyon, apopitoz ve oksidatif stres beyin dokusundaki hasarın daha da şiddetlenmesine yol açmaktadır. Nöroprotektif etkileri bilinen mildronatın çeşitli deneysel modellerde ve iskemik hastalıklarda yararlı olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada travmatik beyin hasarı modelinde mildronatın olası antiinflamatuar, antiapopitotik, antioksidan ve nöroprotektif etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Anestezi altında, 70 cm yükseklikten kafatası üzerine metal ağırlık (300 g) düşürülerek travmatik beyin hasarı yapılan erkek Wistar albino sıçanların yarısına çözücü, diğer yarısına ise mildronat (100 mg/kg) tedavisi hemen travmatik beyin hasarı sonrasında intraperitoneal olarak verilirken, kontrol grubuna travma uygulanmadı. Yirmi dördüncü saatte transkardiyak parafolmaldehid perfüzyonu yapılarak, çıkarılan beyin dokularında hematoksilen-eozin boyaması sonrasında histopatolojik hasar derecelendirmesi yapıldı. Dekapitasyon sonrası çıkarılan diğer beyin dokularında nötrofil infiltrasyonunun göstergesi olan miyeloperoksidaz, kaspaz-3, süperoksit dismutaz aktiviteleri ile luminol- ve lusigeninaracılı kemiluminesans düzeyleri ölçüldü. Veriler tek yönlü ANOVA ile değerlendirildi. Bulgular: Mildronat uygulanan grupta travmatik beyin hasarına bağlı beyin korteksinde oluşan hasarın, travmatik beyin hasarı grubuna kıyasla daha hafif olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Investigation of the neuroprotective effect of mildronat in the rat model of traumatic brain injury Objective: Inflamation, apoptosis and oxidative stress following traumatic brain injury leads to further deterioration of brain damage. Mildronate, known for its neuroprotective effects, has been shown to be useful in a variety of experimental models and ischemic diseases. In this study, it was aimed to investigate possible antinflammatory, antiapoptotic and oxidative antioxidant and neuroprotective effects of mildronate in a rat traumatic brain injury model. Methods: Under anesthesia, traumatic brain injury was induced by dropping a metal weight (300 g) from a height of 70 cm on the skull of male Wistar albino rats. Half of the rats were treated intraperitoneally with vehicle, while the other half were treated with mildronate (100 mg/kg) immediately after traumatic brain injury. Control group was not exposed to any trauma. Twenty-four hours after traumatic brain injury, transcardiac paraformaldehyde perfusion was performed and brain injury was graded histopathologically following hematoxylin-eosin staining. Activities of myeloperoxidase -marker of neutrophil infiltration-, caspase-3 –marker of apoptosis-, antioxidant superoxide dismutase activity, and levels of luminol- and lucigeninenhanced chemiluminescence were measured in the brain tissues. The data were evaluated by one-way ANOVA. Results: In the mildronate group, damage in the cerebral cortex that has occurred due to traumatic brain injury was lighter compared to that of the traumatic brain injury group.