Jeodezik ağlarda güven ölçütleri ve ağların optimizasyonu
Reliability criteria and optimization of geodetic networks
- Tez No: 17321
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVAT İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi JEODEZİK AĞLARDA GÜVEN ÖLÇÜTLERİ VE AĞLARIN OPTÎMÎZASYONU Mustafa ÖNCEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Cevat İNAL 1991, Sayfa : 111 Jüri : Yrd.Doç.Dr. C.İNAL Prof.A.BARIŞKANER Prof.M.N.ERGİN Bu çalışmada ; jeodezik ağların hassasiyet, güvenirlik ölçütleri ve optimizasyonu konuları incelenmiştir. Çumra-Alemdar köyünde oluşturulan nirengi ağı hassasiyet, güvenirlik ve optimizasyon açısından incelenmiştir. Hassasiyet ve güvenirlik ölçütleri lokal ve global olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Jeodezik ağların optimizasyonu konusu ise güvenirlik optimizasyonu, 0. derece optimizasyon, I. derece optimizasyon, II. derece optimizasyon ve III. derece optimizasyon başlıkları altında incelenmiştir. Söz konusu ağın optimizasyonu, optimizasyon probleminin en genel çözümü olan ölçüt matrisleri ile yapılmıştır. Ölçüt matrisi olarak birim matris ve Taylor-Karman, yapısında hesaplanmış bir matris denenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Hassasiyet, güvenirlik, optimizasyon, ölçüt matrisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RELiABurrn criteria and OPTIMIZATION OF GEODETIC NETWORKS Mustafa ÖNCEL Selçuk University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Assis. Prof. Dr. Cevat İNAL 1991, Page : HI Jury : Assis. Prof.Dr. C.ÎNAL Prof.A.BARIŞKANER Prof. M.N. ERGİN In this study, the subjects of presicion, reliability criteria and optimization of geodetic networks are dealt with. The network estabilished in the village of Alemdar, Çumra- are analysed in view of presicion, reliability and optimization. The ariterias of presicion and reliability can be treated as local and global. The optimization of geodetic networks is divided to optimization of reliability, 0. erder design, I. order design, II. ojder design and III. order design. The optimization of abpvementioned network has been done with the criteria matrix, which is the most general case of optimization. An Identity matrix and a matrix which is calculated in Taylor-Karman structure are tried as criteria matrix. KEY WORDS : Presicion, reliability, optimization, criteria matrix. ii