Co(II) yüklü sporopollenin kullanarak aminoasitlerin ligand değiştirme kromatografisi ile ayrılması ve bazı parametrelerin tayini
Separation of amino acids by ligand-exchange chromatography on cobalt (II) loaded sporopollenin and determination of some parameters
  1. Tez No: 17322
  2. Yazar: AHMET AYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Lycopodium clavatum'dan elde edilen sporopollenin ligand değiştirici olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada sporopolleninin aminoasitlerin ayrılmasında ligand değiş tirici olarak kullanılabilmesi imkanları araştırılmıştır. Sporopolleninin kimyasal maddelere karşı kararlı ol ması ve sabit tanecik büyüklüğü gibi önemli avantajlara sahip olmasından dolayı kolon dolgu maddesi olarak kul lanılabilir. Sporopollenin 1, 2-diaminoetan ile ve daha sonra bro- moasetik asit ile muamele edilerek karboksilli diamino- etan sporolenin elde edilmiştir. Elde edilen bu yeni reçine Co++ ile yüklenerek aminoasitlerin ayrılmasında ligand değiştirici olarak kullanılmıştır. Spororopollenin farklı büyüklükteki kolonlara dol durularak, kolon uzunluğunun ayırma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca hareketli faz pH'ı ve ayrılacak madde konsantrasyonları değiştirilerek bunların kromatog- rafik ayırmalara etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak Co++ yüklü karboksilli diaminosporo- pollenin ligand değiştirme tekniğinin birçok temel amino- asitin ayrılmasında uygun bir kromatograf ik metot olduğu söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER : Amino Asit, Ayırma, Kromatografi, Ligand Değiştirme.
Özet (Çeviri)
Sporopollenin obtained from Lycopodium Clavatum has been modified as ligand exchanger. In this study, it was investigated the possibility of using sporopollenin as ligand exchanger in the chromatographic separation of aminoacids. Since sporopollenin has important advantages such as it is stable to chemicals and has constant mesh size, therefore it can be used as column packing material. By treating sporopollenin, fistly with 1,2-diamino- ethane then bromoaceticacid, carboxylated diaminosporo- pollenin was obtained. This new resin was loaded with co++ and then it was used as ligand exchanger in the separation of aminoacids. By packing this new ligand exchanger in various sized column, it was researched the effect of column size on the separation. It was also investigated the influence of changing pH of eluant composition and concentration of ligand on the chromatographic behavior. In conclusion, it can be stated that, ligand exchange technique on Co++ loaded carboxylated diaminosporopollenin is a suitable chromatographic method for the separation of most of the common aminoacids. KEY WORDS : Aminoacid, Separation, Chromatography, Ligand Exchange.