Normal gebelikte doku oksijenasyonu ile 2.3-difosfogliserat ve öteki kan parametreleri arasındaki ilişkiler
- Tez No: 173214
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN GÖKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1979
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada gebelik süresince, dokuoksijenasyonu ve venöz kan parametreleri (eritrosit sayısı, % Hematokrit, hemoglobin gr, %, pH, PC02, HCO3, P02, 2,3-DPG ve P50.) 30 sağlıklı gebe kadın ve 10 gebe olmayan normal deneklerde araştırıldı. Denekler dört grupta toplandı. Gebe olmayan denekler normal grubu oluşturmakta, gebelik grupları da 1,2,3 trimes- terlere göre sınıflandırılan gebe deneklerini içermektedir. Gruplarda P50 değerleri P.50 = 26.6 X P02 C/P02S denkle mi kullanılarak ölçülen değerlerden hesaplandı. Çalışmamızda, gebelik sırasında eritrosit sayısı, hemoglobin (gr ve %) MCHG, Hematokrit %, PC02, HCO3, P02, P02,. S02 parametrelerinde anlamlı bir şekilde düşüş saptandı. Bu parametreler de normale göre sırasıyla, % 27.9, % 23.3, % 16.83, % 7.8, % 5.9, % 12.7, % 18.9, % 28.9 oranlarında azaldılar. Gebelik süresince pH değerleri 'ortalama 0,05 ünite azaldığı halde gruplar arasında 0.03 ünitelik bir yükselme görüldü 2, 3-DPG 'konsantrasyonunda gebelik süresince anlamlı bir yükselme bulundu. P50 değeri gebelikte, normal gruba göre ortalama % 5.93 oranında yükselme gösterirken, gebeliğin sontrimesterinde hafif bir düşme saptandı. Çalışmamızda eritrosit sayısı, hemoglobin ve Hematokrit % değerlerindeki azalma fonksiyonel anemi yanında demir eksikliğine de bağlanabileceği kanısındayız. Bulgularımıza göre, kandaki hemoglobin miktarı P50 yi etkilememektedir. 0 halde gerek doku oksijenasyonunu anlamak için, hemoglobin miktarından çok P50 değerinin saptanması gereklidir. Gebelik süresince venöz kanda PCO2 nin azalmasını bikarbonat konsantrasyonun azalmasıyla belirgin metabolik asidoza ve belki de progesteron seviyesinin doğrudan etkisiyle gelişen hiperventilasyona bağlayabiliriz. P5O nin 27 mmHg den 28 mmHg ye düşmesi ile.oksijenin dissosiyasyonunun kolaylaşması sonucu dokulara O2 verimi art maktadır. Dokulara artan oksijen gereksinimi karşılayacak yön de SO2 yi % 70.6 dan % 46 ya düşmesi 2,3-DPG nin bağlanması ve sentezini etkilemektedir. Çalışmamızda DPG'nin gebelikte normal düzeye göre (5,9 yM/ml RBC) anlamlı şekilde artarak (6,9 yM/ml RBC) ye yükseldiğini görüyoruz. Dokularda artan O2 tüketimi sonucu gelişen hipoksi hemoglobinin oksijen vermesine neden olmakta ve oksijene hemoglobin de DP'G'yi daha çok bağlamakta, bu yoldan 2,3-DPG sentezi de hızlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
- 73 - SUMMARY Tissue oxygenation an.d venous blood parameters, (erythrocyte count Hct % hemoglobin gr, MCHC, pH, HCO-3, PO2, SO2, 2,3-DPG, P50) were determined on 30 healthy pregnant and 10 nonpregnant women -in four experimental groups. Group I. Normal, non-pregnant women Group II. Normal, pregnant, 1 st trimester. Group III. Normal, pregnant, 2 nd trimester. Group IV. Normal, pregnant, 3 rd trimester. 1' 26.6 X P02C P.» was calculated from the equation P5po2s A significant decrease in erythrocyte count, hemoglobin (gr %), MCHC, Hct%, PCO2, HCO-3, PO2, SO2was found. In comparison with the normal, the above parameters decreased in pregnancy 27.9 %, 23.3 %, 16.83, 7.8-,%, 5.9 %, 12.7 %, 18.9 % and 28.9 % respective ly. While the pH increased 0.03 units at the last trimester of the pregnan_cy, a decrease of 0.05 units was observed when we compared mean value with the nonpregnant group. There was a significant rise in 2,3-DPG concentration during pregnancy P50 value was about 5.93 % higher than the nonpregnant group,- 74 - but a slight fall was ob.served during the third trimester. We think that the decrease in erythrocyte count and hemoglobin values indicate a hypochrom anemia in addition to a functional anemia develops during pregnancy. According to our results the re is no a good correlation between blood hemoglobin concentration and P50 values. There fore, we believe that P50 is more impartant in demonstrating tissue oxygenation than blood hemoglobin concentration. The decrease in venous PCO2 can be attributed to the hyperven tilation developed as a result of a progesterone increase and a metabolic acidosis which is indicated by a decrease in bicarb/onate concentration I When P50 increases from 27 mmHg to 28 mmHg, a slight rightward shift of the oxygen dissociation curve, facilitates P2 availability to the tissues. A decrease in SO2 from 70.6 % to 46 % influence DPG binding to hemoglobin and synthesis. Our results showed a significant increase in blood DPG concentration in comparison with the nonpregnant group (5.9 ViM/ml RBC - 6.9 yM'/ml RBC). Hypoxia is induced as a result of an increase in O2 utilization by the tissues by increasing the amount of deoxyhemoglobin in blood.- Causes an augmentation of DPG binding of hemoglobin and an increase in DPG synthesis.