Kamu borçlanması perspektifinde refah devletinin etik meşruiyet temellerinin analizi ve açık finansmanının mikro yansımaları: Türkiye tecrübesi
The analysis of welfare state's ethical legitmacy fundamentals from the perspective of public borrowing and the micro reflections of deficit financing: Turkish experience
  1. Tez No: 173250
  2. Yazar: İBRAHİM ERDEM SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNERİ AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET SEÇİLMİŞ, İbrahim Erdem. Kamu Borçlanması Perspektifinden Refah Devletinin Etik Meşruiyet Temellerinin Analizi ve Açık Finansmanının Mikro Yansımaları: Türkiye Tecrübesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006 Bu çalışmanın temel amacı, borçlanma konusundaki iktisadi görüşleri çeşitli devlet anlayışları ile ilişkilendirerek incelemektir. Halk devleti, ulus-devlet ve refah devleti kavramları bünyesinde barındırdığı bireylerin düşünce ve beklenti yapısı bakımından farklılaşmaktadırlar. Bu farklılaşmalar ise borçlanmanın iktisadi sonuçlarıma hangi devlet anlayışının benimsendiğine bağlı olarak çeşitlenmesine yol açmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde devlet teorileri, ikinci bölümünde ise borçlanma konusundaki temel görüşler incelenmiştir. Bu iki konu birlikte analiz edildikten sonra son bölümde Türkiye'deki borçlanma politikaları tarihsel olarak gözlemlenmiş ve Türkiye ekonomisi için çeşitli tespit, tahmin ve önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Halk Devleti, Uus-Devlet, Borçlanma, Etik Meşruiyet
Özet (Çeviri)
İl ABSTRACT SEÇİLMİŞ, İbrahim Erdem. The Analysis Of Welfare State's Ethical Legitimacy Fundamentals From The Perspective Of Public Borrowing and The Micro Reflections of Deficit Financing: Turkish Experience, Master's Thesis, Ankara, 2006 The main purpose of this study is to examine the economical views about the borrowing issue in a related manner with various state theories. The concepts of state differ with regard to the thinking and expections of its people. Those differences cause various comments about the economical results of public debt as a result of the sense of the individuals which carry out for the state in which they live. The theories of state and the theories of borrowing are examined in the first and second section of this study, respectively. Finally, after the inter-related anaysis of above mentioned two issues; in last section Turkey's borrowing policies have been observed in a historical manner and some observations and suggestions are emphasised conclusively. Key Words Folk, Nation-State, Debt, Ethical Legitimacy