Ahmet Ragıp'ın 'Altın Düyûnat Meselesi' (1921) adlı eserinin incelenmesi
An analysis of Ahmet Ragıp's work 'The Golden Debt Issue' (1921)
- Tez No: 946070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Tarih, Religion, Economics, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, kamusal iç borçlanma konusunu tarihsel olarak değerlendirmeyi ve bu bağlamda özgün bir kaynak olan Ahmet Ragıp'ın“Altın Düyûnat Meselesi”(1921) adlı eserini tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Osmanlı Devleti'nin iktisadi ve mali politikalarının etkisiyle kullanılan borçlanma araçları, borçlanmaların sosyo ekonomik etkileribu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Osmanlı Devleti'nde XVI. Yüzyıl ve XX. yüzyıl aralığında iltizam, malikane ve esham gibi iç borçlanma araçları ile sonrasında devleti dış borçlanmaya götüren nedenler tarihsel verilerin ışığında incelenmiştir. Bilhassa XIX. yüzyılda dış borçlanmaya başlanması ve bu borçların artması, Duyun-u Umumiye İdaresi'nin kurulmasıyla iktisadi bağımsızlığın büyük ölçüde kaybedilmesi hususu değerlendirilmiştir. Ahmet Ragıp'ın“Altın Düyûnat Meselesi”(1921) adlı eseri, döneminde kamu iç borçlanması hususunda yapılan yanlışların eleştirildiği, altın karşılığı borçlanma mevzusunun şer'i, hukuki, iktisadi ve ahlaki boyutları ile değerlendirildiği, borcun ödenmesi hususunun İslam Hukuku perspektifinden ele alınması gibi yönleriyle önemli bir kaynaktır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında borçlanma konusuna inter disipliner bir bakış açısı sunan bu eser de tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the issue of public internal debt in general and to examine the original source, Ahmet Ragıp's“Altın Düyûnat Meselesi”(1921). The economic and financial policies of the Ottoman Empire, the debt instruments used, the socio-economic costs of debt, and these educational structures were created. The Ottoman Empire's use of internal debt instruments such as iltizam, malikane and esham between the 16th and 20th centuries, and the reasons for the state's later withdrawal into external debt were recorded. In particular, the beginning of external debt in the 19th century and the increase in these debts, and the great loss of independence with the accumulation of the Düyun-u Umumiye Administration were evaluated. Ahmet Ragıp's“Altın Düyûnat Meselesi”(1921) is an important source in which the mistakes made in the period regarding public internal debt were criticized, the debt issue of the gold price was evaluated with its religious, legal, economic and physical dimensions, and the debt situation was addressed from the perspective of Islamic Law. In this context, this work, which offers an interdisciplinary perspective on the debt issue, is also analyzed within the scope of the study.