Sınırlandırılmış boşlukta büyük küçük ilişkisi
Major-minor relation in diluted vacuum
- Tez No: 173259
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET AKGÜNLÜ Fatma, Sınırlandırılmış Boşlukta Büyük-Küçük İlişkisi, Yüksek Lisans Sanat Eseri Raporu Çalışması, Ankara, 2006 Bu sanat eseri raporunda ele alman konu var olan sanat anlayışlarının geçmişten günümüze irdelenişini, belli noktalarda sanat tarihi ile mutlaka kesişen fakat boşluğun nesne ile ilişkisini, boşluğun bir mekân duygusunu içinde barındırdığını, biçimin boşlukta nasıl biçimlendiğini farklı bir bakış açısı ile sımrlandınlrmş boşlukta büyük- küçük ilişkisi ile incelenmiştir. Tuval yüzeyindeki boşluk, bir dizi farklı ya da eşit aralıklar ile bölümlere ayrılmıştır. Bunların üzerinde ilkel insanın mağara duvarlarında oluşturduğu bizon resimlerindeki çizgisellikten yararlanılarak biçimler ön plana çıkarılmıştır. Aslmda geçmişten günümüze kadar olan sanat anlayışının dönem dönem farklılıklarından etkilenilmiştir. Tuval yüzeyindeki lekeselliğin üzerindeki sprial etkiler boşluğun içindeki mekânı böler ve çizgiyi ön plana çıkarır. Anahtar Sözcükler Sınırlandırılmış Boşluk Büyük-Küçük Mekân
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY AKGÜNLÜ Fatma, Major-Minor Relation in Diluted Vacuum, Master of Art, Study of Work of Art Report, 2006 The subject dealt with in this work of art report has studied the examination of the existing understanding of art from past to until today, the relation of the emptiness, which absolutely crosses at certain points, with object, harboring of the emptiness in itself a sense of place, the way being formed of the form in the vacuum from a different point of view in restricted vacuum with major-minor relation. The emptiness on the canvas has been divided in sections with a series of different or equal gaps. Above them, the figures have been brought in the foreground by benefiting from the linearity in the bison figures that were formed on the cave wall by the primitive human being. In fact, cyclical differences of the understanding of art from past until today have influenced us. Spiral effects on the discoloration on the surface of the canvas divide the place in the emptiness and bring the line in the foreground. Key Word Restricted 'Limited' Emptiness Major-Minor Place