Katma bütçeli genel müdürlüklerin kamu harcamaları yönünden analizi
Public expenditures analysis of eght annexed budged administrations
- Tez No: 411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kamu mal ve hizmeti üreterek, ekonomik gelişmenin sağlanmasında önemli bir payı olan, sekiz Katma Bütçeli Genel Müdürlüğü kamu harcamaları yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırmada; 1973-1983 yıllarının verileri kullanılarak, kamu harcamaları sınıflandırılmış, yıllara gere, artışlar hesaplanmıştır. Katma Bütçeli Genel müdürlükler için altı model ayrı ayrı denenmiş ve her kuruluş için uygun model seçilerek tahminler yapılmıştır. Bütçe tahminlerinin yapılmasında uygun modellerin uygulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Eight annexed budget administrations take very ampor- tant place for providing economic development in Turkey to pruduce public goods and services. From this point of view, they have been considered for evalvating the aspeet of their expenditures. In this thesis, 1978-1983 data have been used for cllasiffing the public expenditures ana annual increases have been calculated. Six models were speratel^ tested for annexed budget administration and the appropriate model was sel -ctea.- All the results were then evaluated. This thesis will be useful for selecting appropriate models in the budget estimates.