Galleria mellonella ( L.) )lepidoptera: Pyralidae)'nin populasyon dinamiği üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 173260
  2. Yazar: FERİHA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BOŞGELMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada G. mellonella 'mn populasyon dinamiği araştı rılmıştır. Deneyler 25.0^1.25 °C lik sıcaklık,%45. 2^3. 48 orantılı nem ve 12 saat aydınlık koşullardaki laboratuvar- da yapılmıştır. Yumurta açılma süresi, yumurta açılma yüzdesi, larva ve pu pa gelişim süreleri, preovipozisyon suresi, ömür uzunluğu ve doğal artış kapasitesi farklı koşullarda (B. thuringjen- sis'li ve B. thuringiensis ' siz“besin ortamında) araştırıl mıştır. înkübasyon süresi B. thuringiensis ' siz ortamda 7-10-1.42 gündür. Q. mellonella 'da ”baş kapsülünün genişliğine göre 7 larva evre- sı“belirlenmiştir. Toplam larva süresi dişilerde 42.54-3.82 gün, erkeklerde 40.54-2.85 gündür. Ortalama pup süresi dişi- + + lerde 10.02-2.22 gün, erkeklerde 8.69-1.82 gündür. Bir dişi yaşamı süresince 216.6 -108.2 yumurta bırakır. Net artış hızı (R ) 10615, ortalama döl süresi (T) 57.97 gün ve doğal artış kapasitesi (r ) 0.160 olarak saptanmıştır. 10 gr ”besi ne 1 gram“bakteri uygulanmış ortamda E, T ve r değerleri sırasıyla 9714, 58.03 gün, 0.158 olarak ”bulunmuştur. Her iki koşuldaki populasyon parametreleri arasında belirgin bir fark lılık gözlenmemiştir. Büyük mum güvesi populasyonu üzerinde B. thuringiensis ' in et kisi laboratuvar şartlarında incelenmiş ve bakterinin ergin ler üzerinde etkili olmadığı ancak birinci evre larvaların bu bakteriye son derece duyarlı olduğu gözlenmiştir. Erkek ömür uzunluğu tüm koşullarda dişininkilerden daha uzun dur. Çiftleşmemiş dişiler çiftleşmişlerden daha az yumurta bırakmışlardır. Bu yumurtalardan hiçbiri açılmamıştır. Sek süel aktivite dişi ve erkeklerde ömür uzunluğunu kısaltmış- tır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the population dynamics of G. mellonella (1.) have been studied. The investigations have "been carried out in laboratory conditions at a temperature of 25.0-1.25 C, a humidity rate of 45 -2-3. 48, and 12 hours light. The incubation period, hatchability of eggs, periods of larval and pupal development, pre oviposit ion period, longe vity and intrinsic rate of increase have been investigated under different conditions (i.e. with and without a B. thu- ringiensis diatery medium). The incubation period without B. thuringiensis was found to be 7.10-1.42 days. Seven larval stages have been observed for G. mellonella according to the size of the head capsule. The total larval period is 42.54-3.82 days for females and + + 40.54-2.85 days for males. The mean pupal period is 10.02-.f 2.22 days for females and 8.69-1.82 days for males. A female lays 216.6 -108.2- eggs in her life time. It was determined that net reproductive capacity (R ) is 10615, the mean generation time (T) is 57.97 days, and the intrinsic rate of increase (r ) is 0.160 in a medium without B. thurin- m -giensis. When 1 gr bacteria is added to each 10 gr of diet the values for R, T and r are 9714, 58.03 days, 0.158 o m respectively. No noticable difference is observed between the population parameters for these two groups. The effect of a B. thuringiensis preparation on the greater wax moth population have been investigated under laboratory conditions and it has been observed that is not effective on the adults, although the 1 st. stage larvae are extreemly susceptible to this bacteria.VI Male longevity is greater than of the females under all conditions. Virgin females were found to produce fewer eggs than mated females and that non of their eggs hatched. Sexual activity was seem to shorten the life of the females and males.