Turizm sektöründe çalışanlar ve ailelerinin turizme bakış açısı ve turizm sektörüne karşı tutumları: Anyalya ve Samsun illerinin karşılaştırılmasına yönelik bir araştırma
The perceptions of tourism employees and their families towards tourism and attitudes towards tourism: A research which comparison Sansun and Antalya cities
  1. Tez No: 173290
  2. Yazar: DİDEM DENİZCİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AKIN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Xll ÖZET Ülkemizde 25-30 yıllık bir geçmişe sahip olan, günümüzde ülkelerin sorunlarını çözümlemede son derece aktif ve dinamik etkiler yaratan turizm, önemli ölçüde gelir ve döviz girdisi sağlayan, sektörde gerçekleştirilen yatırımlarla düşük maliyetlerle yeni istihdam olanakları yaratan, ekonomik hayata olduğu kadar sosyal ve kültürel yaşama da olumlu etki yansımaları olan bir sektördür. Bu olumlu etkilerinin yam sıra olumsuz etkileri olan da bir sektör konumundadır. Turizm emek-yoğun bir sektör olduğundan insan faktörü son derece önem arz etmektedir. İnsanla ilgili her türlü olay, durum ve düşünce turizm sektörüne anında yansımaktadır. Bu yüzden bireylerin ve ailelerin turizm olgusuna yönelik tutumlan sektör için son derece önemlidir. Tutumlar, bireylerin çalışmasından, müşteri memnuniyetine kadar her noktayı etkileyen bir olgudur. Turizme.ve turizm sektöründe çalışmaya yönelik tutumun, turizmin ilerlemesine, gelişmesine, gelen misafirlerin memnuniyetine ve çalışan bireylerin iş tatminine etlölerinin oldukça yoğun olduğu kabul edilen bir dönemde, turizm sektöründe çalışanlar ve ailelerinin turizme yönelik tutumlanm belirlemeye yönelik uygulamalı araştırmaların hemen hemen hiç olmadığı belirlenmiştir. Bu noktadan hareketle, turizm sektöründe çalışanların ve ailelerinin turizme bakış açısı ve turizm sektörüne karşı Mumlarının incelenmesi bu çalışmanın odak noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
Xlll SUMMARY Tourism is a recently new sector in our country with a history of 25-30 years. It has lots of favourable effects like providing really active and dynamic effects on solving the problems of the country, important income and foreign currency input and new employment opportunities with low costs due to the investments in the sector. It has positive effects not only on the economic life but also on the social and cultural life. But, besides all its positive effects, it also has some unfavourable effects. Because of its labor-dense characteristic, individuals have importance in tourism. Any event, situation or idea which involves individuals affect the sector. For this reason the behaviours of individuals working in the sector and their families are very important. These behaviours affect a series of things as the effectiveness of the working individuals or the satisfaction of the guests. ' While it is increasingly believed that the behaviour against tourism itself or against working in this sector has significant effects on the improvement and progress of tourism,on the satisfaction of guests and the individuals working in the sector, there have been almost no applied studies which reveal the behaviours of the individuals and their families who are in the sector. In this study it was studied how individuals working in tourism and their families see or evaluate tourism and their behaviours against the sector.