Dikey portallarda grafik tasarım sorunları ve bir dikey portal uygulaması
Graphic design problems of vertical portals and an application for a vertical portal
- Tez No: 173333
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ZÜLFİKAR SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
IV ÖZET UYAN, Banu inanç. Dikey Portallarda Grafik Tasarım Sorunları ve Bir Dikey Portal Uygulaması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Internet, bir iletişim ve bilgi paylaşım aracıdır. Dünyanın her tarafındaki milyarlarca insanın iletişimini sağlamakla birlikte, gelmiş geçmiş en büyük veri tabanıdır. Internet ortamında dağınık ve düzensiz yer alan bilgilere, portallar aracılığıyla sınıflandırma yapılarak, erişim olanağı verilmektedir. Genel portallar (yatay portallar), internetdeki her konu ile ilgili içeriğin toplandığı, gereksinim duyulabilecek her türlü bilgiye ulaşma olanağı verilen kapsamlı sitelerdir. Dikey portallar ise belli bir alana yönelik içeriğe sahiptir. Dikey portallar ilgilendikleri konular hakkında mümkün olduğunca derin içeriğe sahip olmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kullanıcılar açısından, dikey portallar, belirli bir konuda gereksinim duyulan bilgiye ya da hizmete kolay erişim ve kullanım olanağı sağladığı için daha işlevseldir. Dikey portallar kısıtlı bir alanda faaliyet gösterdikleri için daha odaklanmış bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu nedenle, internet reklam piyasasında reklam verenler, belli bir kitleye hitap etmesi hedeflenen reklamlar için en uygun ortam olan dikey portalları tercih etmektedir. Hem kullanıcıların hem de reklam verenlerin tercih ettikleri dikey portalların iletişimi kolay ve hızlı sağlayabilmesi için grafik tasarım ölçütlerine uyması gerekmektedir. Bu çalrşmada dikey portallardaki grafik tasarım sorunları ve etkili bir dikey portal tasarımının nasıl olması gerektiği konuları irdelenmiştir.“Dikey Portallarda Grafik Tasarım Sorunları”başlıklı bu çalışmanın 1. bölümünde portalın tanımı ve çeşitleri incelenmiştir. 2. Bölümde dikey portalın tanımı, tercih sebepleri ve dikey portallarda olması gereken teknik özellikler anlatılmıştır. 3. Bölümde dikey portallardaki grafik tasarım sorunları; sayfa düzeni, yazı, görüntü, renk... gibi başlıklar altında incelenmiştir.Bu bölümde ayrıca, grafik tasarım açısından doğru, görsel olarak etkili dikey portal tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusu ayrıntılı olarak irdelenmiştir. 4. Bölümde, bu araştırma çerçevesinde tasarlanan“Ankara Kültür Sanat Portalı”uygulamaları irdelenerek verilmiştir. Anahtar Sözcükler Portal, dikey portal, internet portalı, web tasarımı, grafik tasarım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UYAN, Banu inanç. Graphic Design Problems of Vertical Portals and an Application for a Vertical Portal, Master Thesis, Ankara, 2006. The internet is a tool of communication and data sharing. Besides providing the communication between billions of people from all around the world, it is the largest database ever. Any group of scattered and disorderly data in the internet, are classified and can easily be accessed by the portals. General portals (horizontal portals), are extensive sites, that content about every subjects in the internet are collected. By these portals, the required data in every kind can easily be accessed. Vertical portals have a content that is oriented to a specified area. They are intended to hold data as much as possible, about the subjects they are cocerned with. For this matter, the vertical portals are more functional for the users, since they provide easy access and ease of use to the specific data. Vertical portals have a more focused user profile, since they are active in a limited area. For this reason, people who use internet as an advertising medium, prefer vertical portals are the most suitable ones for the advertisemet that is oriented to a specific target audience. The vertical portals which are preferred by both users and advertisers, must fit graphic design criterias. In this study, the graphic design problems in vertical portals and the subject of 'how an effective vertical portal design must be' are considered. In the first part of this study, which has a topic of“The Graphic Design Problems in Vertical Portals”, the description of portal and its varieties are examined. In the second part, the description of vertical portal, the reasons of preference and the technical specifications that must be in vertical portals are explained. In the third part, the graphic design problems in vertical portals are examined under the topics such as page layout, text, image, color...Vli In this part, it is also examined that, what considerations must be done in order to design a vertical portal, that is correct by the means of graphical design, and effective by visual criterias. In the fourt part, the applications of“Portal of Art and Culture in Ankara”are presented, that are designed for this research. Key Words Portal, vertical portal, internet portal, web design, graphic design.