System analysis and application of construction planning
  1. Tez No: 173361
  2. Yazar: TAHA AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1972
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Taha Aksoy, I »Lisans Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1972 Bu çalışmada, planlamanın makro-ekonomik gerekliliği üzerinde durulmakta ve inşaat endüstrisindeki yeri ve gereği rasyonalizasyon ve hukukî açılardan açıklanmaktadır o înşaat sektöründe kullanılan plânlama yöntemleri genel olarak eleştirilmekte, bu sektörde kullanılması en uygun bulunan, ancak uygulamanın yabancısı olduğu ağ diagramlarına dayalı plânlama yöntemlerinin temelleri ve mantıksal yapıları örneklerle açıklanmaktadır o Diagram tiplerinin karşılaştırılması sonucunda varılan bazı kıstaslar verilmektedir» Âğ diagram! arının hazırlanışında izlenecek yol, Yeşilköy Havalimanı Altyapı İnşaatı örnek alınarak açıklanmaktadır» Ağ diagramları ile ilgili hesaplamaların yöntemi ayrıntılı ve sistematik olarak sunulmakta, ayrıca elek tronik hesaplayıcılarm yeri ve önemi üzerinde durulmak- tadır0 Mevcut kompüter programları (PCS ve BO) çeşitli yönlerden karşılaştırılmaktadır.» Proje denetiminin, planlama çabaları içindeki yerinin ve öneminin açıklanmasından sonra, denetim mekanizmasının işleyişini gösteren tipik bir şema verilmektedir» viYapılan çalışkanın ışığı altında, etkili planlama işin üzerinde önemle durulması gereken faktörler açıklanmaktadır» vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Taha Aksoy? MoSo Middle East Technical University, 1972 The necessity of planning is analyzed from macro- economical 9 juridical and rationalization viewpoints» The function of planning in construction industry is also discussedo The advantages and disadvantages of various construction planning methods are discussed in general. The fundamentals and logical background of network“based planning techniques are explained and exemplified, for arrow and precedence diagrams separately.) These two network types are compared and some criteria for selection are stated» The network design procedure is illustrated for the case of Yeşilköy Airfield Infrastructure Project. The factors to he considered in all steps of network design are given» The computational procedure for network ”based systems are illustrated systematically» The role of computers in network computations is described,“by explaining the factors, benefits and problems of computer usage» The two available computer programs PCS and BO”are described in detail and compared in various aspects. ivShe role of project control in th® overall planning effort is discussed and typical project control cycle is presented» The factors which are to be paid attention for the effective planning and control of construction works are stated under the light of this studyv