Türk ikonografisinde ejderha figürü ve seramik yorumları
Dragon figure in Turkish iconography and ceramic interpretations
- Tez No: 173360
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. DOĞAN ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
11 ÖZET Eser Şensılay, Türk ikonografisinde Ejderha Figürü ve Seramik Yorumları, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2006. İslamiyet öncesi Orta Asya Türk geleneklerinde ejderha figürleri Çin ve Hint uygarlıklarından etkilenmiştir. Anadolu geleneklerinde görülen ejderha figürü ise Iran, Hellen, Roma ve Bizans uygarlıklarından etkiler taşımaktadır. Türk İkonografisinde Ejderha Figürü ve Seramik Yorumlan' adlı bu raporun I. bölümünde Türk ikonografisinde görülen ejderha figürleri İslamiyet öncesi Orta Asya geleneklerinde ve Anadolu geleneklerinde olmak üzere iki başlıkta incelenmiştir. Raporun II. bölümü, Türk ikonografisinde görülen ejderha motiflerinden esinlenilerek tasarlanmış seramik uygulamalar ve bunların değerlendirmelerini içermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER 1- İkonografi 2- Ejderha 3- Seramik
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Eser Sensilay, Dragon Figure in Turkish iconography and Ceramic Interpretations, Master's Thesis, Ankara, 2006. Dragon figurines in Inner Asia Turkish traditions before being Muslim, had been influence from Chinees and Indian civilizations. Dragon figurines in Anatolian traditions had been influenced from Persian, Hellen, Rome and Byzantium civilizations. In the first chapter of this report named The Dragon Figurine at Turkish Iconography and The Ceramic Interpretations', dragon figurines in the Turkish iconography were searched at two titles, traditions of Inner Asia before Islam and traditions of Anatolia. In the second chapter of report includes ceramic applications and their evaluations inspired by dragon figurines in Turkish iconography. KEYWORDS 1- Iconography 2- Dragon 3- Ceramics