Lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerde girişimcilik: Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu örneği
Enteprenurship in the students of higher tourism education: The example of Akdeniz University School of Tourism and Hotel Management
- Tez No: 173382
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
IX ÖZET Globalleşen dünyamızda girişimcilik önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Bugünkü anlamda olmasa bile girişimcilik yüzyıllardır toplumların ekonomik geHşmişKğinin temeli olmuştur. Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde yeni girişimlere ihtiyaç vardır. Ülkemizde özellikle cumhuriyet yıllarda çok fazla sayıda yeni girişimler görülmüştür. Ancak bu sayı yeterli değildir. Ülkemizdeki girişimci sayısının oldukça az olduğu görülmektedir. Ülkemizin doğal ve kültürel kaynaklan düşünüldüğünde girişimcilik için çok büyük imkanlar sunduğu açıkça ortadadır. Dünyadaki ekonomik gelişmeler yeni girişimleri tetiklemektedir. Bu bağlamda ülkemizde de girişimci sayışım artırmak için çeşitli uygulamalara başlanması gerekir. Özellikle üniversitelerde gMşimciliğin gelişmesi konusunda çalışmalara başlanması gerekmektedir. Böylece eğitim almış kişilerin üniversite yıllarda kariyer planlamalannm daha doğru bir şekilde yapılmasına imkan sağlanmış olacaktır. Girişimcilik sermaye, bilgi, kabiliyet, fikir, özgüven vb. kavramların birleşmesini zorunlu kılmaktadır. Bu etkenlerin bir kişide aynı anda toplanması her zaman mümkün olmayan bir olgudur. Bunun için kişilerin kendilerini tanıması ve girişimcilik potarısiyelini ortaya çıkarması gerekmektedir. Ülkemizde girişimcilik denince ilk olarak finansal zorluklar akla gelmektedir. Oysa ki girişime başlayan kişilerin sadece sermaye ile yeni bir iş kurması nerdeyse imkansız bir hale gelmektedir. Bu nedenlerden dolayı ele alman bu çalışmada, lisans düzeyinde eğitim almış öğrencilerin girişimcilik düzeylerini belirlemek için, Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Son sınıf öğrencileri örneklem grubu olarak alınmış ve yapılan çalışmanın bulguları yorumlanarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the globalizing world, entrepreneurship has started to possess a considerable importance. Entrepreneurship has been the fundamental of the economic advancements of communities being different from the current meaning of the term. Especially, in the developing countries like Turkey, there is a need of new entrepreneurs and enterprises. Mainly in the first years of the Republic, Turkey hosted many enterprises. Nevertheless, these numbers are not enough. The number of entrepreneurs in Turkey is also inefficient. Considering the natural and cultural resources in Turkey, it can be seen obviously that our county presents a lot of possibilities in terms of entrepreneurial activities. The economic developments in the world stimulate the new actions of entrepreneurs. In this context, in order to increase the number of entrepreneurs in Turkey, some precautions should be taken into account. Especially, universities should start to lead these studies. Through this process, the educated people would ensure their career planning more efficiently. Entrepreneurship requires the combination of capital, self-confidence, knowledge, capability and opinion. These concepts may not be probably be possessed by solely one person. For this reason, person should know himself and express the potential of being an entrepreneur. In our country, when dealing with the entrepreneurship, the financial obstacles come about. Nonetheless, establishing an enterprise with solely by the capital is becoming nearly impossible. For these reasons, in this study, in order to determine the attitudes of the students in the undergraduate level towards entrepreneurship, the students in the 4th class (potential graduates) of Akdeniz University School of Tourism and Hotel Management are selected as the sample and comments about the findings with the suggestions are stated.