Bilinç dışı ve yaratma gücü
Unconscious and ability of creation
- Tez No: 173394
- Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu rapor kapsamında, yaratıcılığa ilişkin olarak bilinçdışı kavramı ele alınmış ve içsel dünya ile sanat arasındaki ilişki ayrıntılı biçimde araştırılmıştır. Bu bağlamda, yaratıcı ruh ve sıradanlıktan uzak rüyalarla birlikte bilinçdışı imgeler de gözden geçirilmiş, kişisel performans-düşünce olabildiğince açıklanmaya çalışılmıştır. İnsanı rahatça kışkırtabilen özelliğiyle, ruhun en derin boyutlarında yer almaktadır bilinçdışı işleyiş alanı. Özel niteliklere sahip olan kişi, bu engin diyara girmek için can atar. Bilinçdışı, cezbedici benzersiz bir zenginlik sunarak insanları yaratıcılığa teşvik eder. Ayrıca onun işaret ettiği, kesin olarak bireyselliktir. Ancak bilinçdışı çok zor ve büyük bir labirenttir aynı zamanda, bundan dolayı çekici olduğu kadar rizikoludur da. Bu riske rağmen yine de yaratıcı insan bu dolambaçlı alana sığınmalı, anılarından ve düşlerinden yararlanmalı, itkilerinin değerini fark etmelidir. Böylelikle, bambaşka bir dünyanın kapısını aralamış ve kendini bulmuş olacaktır. Bu düşüncelerin ışığında illüzyon dünyası ile iç gerçeklik arasındaki bağ irdelenmiş; bilinçdışının sanat çalışmaları üzerindeki yansıması, bütün etkisiyle birlikte değerlendirilmiştir. Bu sebeple, Birinci Bölümde bilinç ile bilinçdışı, İkinci Bölümde ise dış gerçeklik ile düş karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, bütüncül kontrol mekanizmasının himayesindeki sıradan insana karşı, uygar dünyanın statik kurallarını reddedebilen yaratıcı insan ele alınmış; özgün yaratım için gerekli olan bazı özel nitelikler vurgulanmıştır. Dördüncü Bölümde, sanat tarihinden tanınmış Sürrealist ressamlara değinilmiş; Beşinci Bölümde ise, şiirlerle betimlenen kişisel çalışmalara yer verilmiştir.Anılarla düşlerin arasındaki etkileşim sonucunda ortaya çıkan çalışmalarda, dikkati çeken çok önemli bir itici güç daha vardır, dahi müzik adamı Niccolo Paganini. Zaten o, büyüleyici müziğiyle, bu raporla ilgili bütün kişisel çalışmalara devasa bir esin kaynağı olmuştur. Anahtar Sözcükler Bilinçdışı, bilinç, ruh, yaratıcılık, düş, gerçek, dış dünya
Özet (Çeviri)
Within the scope of this artwork report, the consept of the unconscious which is relating to creativity has been discussed and the relationship between interior world and art has been studied diffusively. In this context, creative soul, dreams those were out of the ordinary and also images which were originated from unconscious have been examined; and the personal performance-thought has also been explained as far as possible. The unconscious at the deepest dimension of soul can incite the courageous human easily. The person who owns speciality desires to enter this vast land strongly. Because, unconscious spurs people on creativity through offers them an attractive richness that is unique. In addition to what it denotes is the individuality definitely. But the unconscious is too hard and great labyrinth at the same time, therefore it is as appealing as it is hazardous. In spite of it's risk, the creative human must take refuge in this maze; namely he must benefit from his memories and dreams, must realize the worth of his impulses. In this way, he will have opened the door of the different world and will have found himself. In the light of these ideas, the connection between illusion world and inner truth has been discussed; the reflection of the unconscious which was pertain to artworks has been evaluated with its all influences. For this reason, In Part One conscious has been compared with unconscious, In Part Two outer reality has been compared with dream. In Part Three, an ordinary human that is under the protection of total control mechanism as opposed to creative human who can achieve to rejects civilized world's static rules has been considered and many specialities those are necessary to creat originally has been emphasized.IV In Part Four, famed Sürrealist painters from art history have been examined; and In Part Five personal works have been described with poems. In studies obtained as a result of interaction between memories and dreams, very important impulse too attracts attention that is a genius musician: Nicolo Paganini. He has already a great fountainhead of the inspiration with his bewitching music for all personal works interested in this report. Key words Unconscious, conscious, soul, creativity, dream, truth, outher world